Ankara’da Bir Sevgi Barınağı: PatiPark

“Bir köpeğin bir kedinin veya her hangi başka bir hayvanın dostluğunu kazanmak, sessiz yapılan bir ibadet gibidir.”

Ankara’da Bir Sevgi Barınağı: PatiPark

PATİPARK Ankara, İmrahor vadisinde 2015 yılında, sayıları 50 tane olan, sokak köpeğinin beslenmesi ile başlayan hayatlarımızın en anlamlı projesidir.

Kadın anaçtır, doyurma , giydirme, barındırma iç güdüleri vardır, ondan olsa gerek dört kadındır bu projenin mimarları.

Çıkılan yol, orada şehirden uzağa, ölüme terk edilmiş sokak köpeklerinin sadece karınlarını doyurmaktı, hesapsız, plansız ve programsız. Zaman içinde fark edildi ki, sadece karınlarını doyurmak yetmiyor. Tıpkı insan gibi onlar da, çiftleşiyor, çoğalıyorlar. Kışın barınmaya, yazın sıcaktan korunmaya, bebeklerini büyütebilmek için temiz, steril ortamlara, daha iyi beslenmeye, hastalandıklarında tedaviye, yani kısaca insan yaşarken temel neye ihtiyaç duyuyorsa, onlarda aynı şeylere ihtiyaç duyuyorlar.

İlk çalışmalarımız bu yönde başladı. Önce onları güzel, ağaçlar içinde bir vadi bulup, taşıdık. Barınmaları için kulübeler yaptık. Daha sistemli olarak beslemeyi planlayıp, hayata geçirdik. Tedavileri için uygun kliniklerle anlaşma yapıp, kontrolsüz çoğalmamaları için kısırlaştırmaya başladık. Ve sosyal medya üzerinden ilanlar açıp, onları sahiplendirerek yuvalar bulduk.

Bugün çok yorulduk, maddi ve manevi çok üzüldük. Ama bu sokak köpeklerini bir çok kötü faktörden uzak, doğal ortamlarında yaşayabilecekleri bir yaşam alanı kurduk. Merkez PATİPARK olmak üzere, 4/5 km lik bir yol üzerinde, 10 ayrı bölgede yaklaşık 500 köpeğe ev sahipliği yapıyoruz.

Tabi ki, bunlar hiç de öyle yazıldığı gibi kolay olmuyor. Mama ile beslemek çok maliyetli olduğundan, haftanın üç günü mama (51 paket), 4 günü ise tavuk kırıntısı(1200 kg) ile besleme yapıyoruz.

Sayısı bir elin parmakları kadar az gönüllü ile besleme ve diğer giderlerin üstesinden gelebilmek çok zor. Bütçe yaratmak için sürekli etkinlikler düzenliyoruz, kermesler, yılda iki kez yaptığımız Casetta PUB yardım konserimiz, patipark adına yaptırdığımız çeşitli ürünlerin satışları gibi.

PATİPARK ekibi olarak, hedeflerimizden biride , topluma, özellikle de çocuklara hayvan sevgisini aşılayıp, onları bu konuda bilinçlendirmektir. Dönem dönem okullarda hayvan sevgisi ile ilgili seminer ve konferanslar veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki, hayvanları seven ve koruyan toplumlar, diğer tüm konularda da, duyarlı ve hassastırlar.

“Evimiz” dediğimiz PATİPARK, bugün besleme ve sağlık harcamalarının garantiye alınacağı bir alan olmaz ise, ne yazık ki, kat ettiğimiz yolun, büyük bir bölümü yitirilecek. Gerek düzenli besleme, gerek sağlık, gerekse bilinçlendirme adına yer alacağımız her türden etkinlik, organizasyon için maddi olanak yaratmak zorundayız.

Yaşam hakkının kutsallığından hareketle, yaşatabilmek için sahip olmamız gereken koşullar var. Bu koşulları ise ancak siz değerli hayvansever ile sağlayabiliriz.BİZE KATILIN !!

Sokak hayvanlarını fark eden, onlar için kafa yoran her insana, her desteğe ihtiyacımız var. Uzun ve yorucu bu yolda, ne kadar çok kişiysek, o kadar sokak hayvanının hayatlarına dokunacağız demektir.

GÖRMEZDEN GELMEYİN !!

Bize destek olun ...

Facebook : Patipark Hayvanseverler Derneği

İnstagram : @pati.park

Twitter : @patiparkankara

Web : patipark.org

Haber Kaynağı : Şeyma Özkaynak

Ankara'nın Sesi Haber Sitesi

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 20:00
YORUM EKLE