Savunma sanayi alanında istihdam odaklı mesleki eğitim

Millî Eğitim Bakanlığı ile Millî Savunma Bakanlığı arasında savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla sağlanan iş birliği protokolü kapsamanda koordinasyon ve bilgilendirme toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi.

Savunma sanayi alanında istihdam odaklı mesleki eğitim

Millî Eğitim Bakanlığı ile Millî Savunma Bakanlığı arasında, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve belirlenen okullardan mezun olan öğrencilerin imkânlar dâhilinde istihdamını sağlamak amacıyla imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, Bakanlık temsilcileri Ankara Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir araya geldi.

Toplantıya Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Tersaneler Genel Müdürü Emre Dinçer, Askerî Fabrikalar Genel Müdürü İmdat Ersoy, Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürü İlhami Keleş ile diğer ilgililer katıldı.

Görüşmede, Protokol Yürütme Kurullarının (PYK) düzenledikleri toplantılarda aldıkları kararlar ve yapılacak işlemler, protokol çerçevesinde görüşülerek değerlendirildi. Toplantıda, protokol kapsamındaki okulların dokuzuncu sınıf öğrencileri, başarı kriterlerine bağlı ve belirli kontenjan dahilinde burslu öğrenci kapsamına alındı. Buna göre, her öğrenciye asgari ücretin yüzde 30’u oranında Ocak 2024 tarihi itibarıyla ve dokuz ay süresince aylık burs ödemesi yapılacak.

Diğer yandan, burslu öğrencilerin bursluluk şartlarını koruyup okullarından mezun olmaları hâlinde Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilmeleri konusu müzakere edildi.

Protokolde yer alan hükümlerin hayata geçirilmesi ve geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacak PDK toplantılarının ikincisi ise nisan ayı içinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılacak.

Birlik Haber Ajansı-BHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2024, 14:19

Ankara'nın Sesi Haber Sitesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi