15 Temmuz şehitleri Çin, Rusya ve İsveç’te de anıldı

15 Temmuz şehitleri Rusya, Çin ve İsveç’te de anıldı.

15 Temmuz şehitleri Çin, Rusya ve İsveç’te de anıldı

15 Temmuz şehitleri Rusya, Çin ve İsveç’te de anıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Rusya ve İsveç büyükelçiliklerinde tören düzenlendi. Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde düzenlenen törende, Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ve eşi Sibel Diriöz, görevli Türk diplomat, askeri ataşe ve Türk diaspora temsilcileri hazır bulundu. Gerçekleşen törenlerde şehitlerimiz anılırken, FETÖ terör örgütünün dünya genelinde yaptığı terör faaliyetleri ve Türkiye’ye karşı gerçekleştirdiği büyük oyunlar sinevizyonda anlatıldı.

“HALKIN İRADESİNİN ÖNÜNDE HİÇBİR GÜÇ DURAMAZ”

15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimizi anmak ve yaralanan gazilerimize şükranlarımızı sunmak üzere Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nde bir etkinlik düzenlendi. Anma törenine Büyükelçilik mensupları UETD Avrupalı Demokratlar Birliği ve Ülkü Ocakları ile Türk vatandaşlar katıldı. Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Emre Yunt, gelen misafirlere açılış konuşmasını yaptıktan sonra şehitler için Kur’an okutuldu. Büyükelçi Yunt, “15 Temmuz 2016’da ülkemizde yapılan hain darbe girişimi halkımızın gösterdiği kahramanca tankların önüne yatarak gösterdiği kahramanlık takdire şayandır. Bununla ne kadar gurur duysanız azdır. Burada da bazı hainler bu darbe başarılı olsaydı diyenlerle karşı karşıyayız. Ama gereken cevabı veriyoruz. Ama görüyorlar halkın iradesinin önünde hiçbir güç duramaz. Ben 35 sene Dışişleri’nde, 9 sene de Büyükelçilik yapıyorum. Ülkemin darbelerle anılmasından üzüntü duyuyorum. Milletin sandığa giderek oy veren yöneticileri kimse başka yöntemlerle alamaz. Halkımız sokağa çıkarak o dersi onlara verir. Dünyanın hiçbir yerinde Türk halkı gibi bir millet yoktur, tankın topun önüne göğsünü siper edecek. Ben bu halkımla gurur duyuyorum. Bu kahramanlığı sadece Türk milleti yapar” diye konuştu.

PEKİN

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nde düzenlenen etkinlikle 15 Temmuz şehitleri anıldı. 15 Temmuz 2016’da yapılan darbe girişiminin 2. yıl dönümünde Pekin Büyükelçiliği’nde düzenlenen Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğine Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen’in yanı sıra, diplomatik personel ile Pekin’de yaşayan Türk vatandaşları katıldı. Program, 15 Temmuz şehitleri için düzenlenen saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı.

Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen yaptığı konuşmada, ‘‘O gece yaşanan kahramanlıklar, Türk milletinin hafızasında olduğu gibi kendi hafızasında da silinmeyecek izler bırakmıştır’’ dedi. Darbe girişimini öğrendiği an kendisinin de hemen TBMM’ye gittiğini anlatan Önen, konuşması esnasında gözyaşlarına hakim olamadı. 15 Temmuz gecesi Türk milletinin darbecilere karşı topyekun büyük bir direniş gösterdiğini dile getiren Büyükelçi Önen, “15 Temmuz, ikinci Kurtuluş Savaşımızdır. O gün Cumhurbaşkanımızın çağrıları ile sokaklara inip canı pahası ile alçak FETÖ’cülere karşı durmuş olan asil Türk milleti, sadece demokrasiyi savunmamış aynı zamanda darbe sonrası yaşanacak bir işgal girişimine de göğsünü siper ederek engel olmuştur” dedi.

15 Temmuz belgeselinin de izlendiği programda daha sonra açılan fotoğraf sergisi gezildi.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi