Filistin’in ’cesur kızı’ Tamimi Tunus’ta

Filistin direnişinin sembolü ’cesur kız’ Ahed Tamimi ailesi ile birlikte Tunus’u ziyaret etti.

Filistin’in ’cesur kızı’ Tamimi Tunus’ta

Filistin direnişinin sembolü ’cesur kız’ Ahed Tamimi ailesi ile birlikte Tunus’u ziyaret etti.

İsrail hapishanesinde 8 ay tutuklu kalmasının ardından geçtiğimiz Temmuz ayında serbest bırakılan Filistinli Ahed Tamimi, ailesi ile birlikte resmi ziyaret için Tunus’a geldi. Tamimi, Kartaca Uluslararası Havalimanı’nda Tunus hükümetinden resmi bir heyet tarafından karşılandı.

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, Ahed Tamimi ve ailesini Başkanlık Konutu’nda kabul etti. Sibsi görüşmede, “Ahed Tamimi, Filistin’in özgürlüğü için sembol oldu” dedi. Sibsi, Filistin toprakları üzerinde bir devletin kurulması şeklinde Filistin halkının meşru haklarının yerine getirilmesi konusunda ülkesinin tutumunun sabit olduğunu belirtti.

Ahed Tamimi ise, Filistin davasına verdiği destek ve çabalarından dolayı Tunus halkı ve hükümeti teşekkür etti. Tamimi ziyareti sırasında daha sonra Tunus Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelecek. Ahed et-Tamimi, 19 Aralık 2017’de iki İsrail askerini tokatlamaktan suçlu bulunmuş ve 8 ay hapiste kalmıştı. Tamimi’nin İsrail askerini tokatladığı video sosyal medya üzerinden tüm dünya tarafından izlenmiş ve genç kız Filistin direnişinin sembolü haline gelmişti.

(Hamad Alnajjar /İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi