Netenyahu’yu rüşvet davasında 11. kez sorgulandı

İsrail Başbakanı Netenyahu telekom devi Bezeq ile olan çıkar ilişkisi iddiası hakkında 11. kez sorguladı.

Netenyahu’yu rüşvet davasında 11. kez sorgulandı

İsrail Başbakanı Netenyahu telekom devi Bezeq ile olan çıkar ilişkisi iddiası hakkında 11. kez sorguladı.

Netanyahu’nun, Başbakan olarak, Haberleşme Bakanlığının itirazına rağmen İsrail’in en büyük telekomünikasyon firması olan Bezeq’in yönetici hisse sahibi Shaul Elovitch’nin faydalanacağı şekilde düzenlemeler yaptığı, karşılığında firmanın sahibi olduğu Elovitch’s Walla haber sitesinde kendisi ve eşi hakkında olumlu haberler çıkarması konusunda anlaştığı iddia ediliyor.

Netanyahu, bu iddiayı şiddetle reddederek düzenlemelerin bakanlığın profesyonel elemanlarının tavsiyelerine göre yapıldığını iddia etti. Soruşturma ekibinin Netanyahu’nun evinin önüne geldiği sırada 20 kadar protestocu toplandı.

Netenyahu’nun iki ayrı rüşvet davasında sanık olması sebebiyle soruşturmanın son olmayacağı belirtildi. ’Dava 4000’ olarak bilinen rüşvet davası, ’hediyeler skandalı’ olarak da biliniyor. Netanyahu’nun bu davada Arnon Milchan ve Avustralya’da tatil mekanı sahibine James Packer’e yaptığı iyilikler karşılığında 282 bin dolar değerinde para almaktan sanık bulunuyor. Dava 2000 ismindeki iddianamede ise Netenyahu ile Yedioth Ahronoth gazetesinin yayımcısı Arnon Mozes ile arasında yine başbakan hakkında olumlu haberler yapma karşılığında çıkar ilişkilerinin bulunduğu iddiası bulunuyor.

Netanyahu, bu iddiaları da reddederek hediyeleri arkadaşlarının rüşvet olarak değil hediye olarak verdiğini iddia ediyor. Netenyahu’nun suçlanması hakkında son kararı verecek olan Genel Savcı Avichai Mandelblit’in bütün soruşturmaları kontrol etmesi bekleniyor.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER