Bakanlık’tan ithal gübre açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımda kullanımı oldukça düşük olan iz elementli gübrelerden bazılarına getirilen ÖTV uygulamasının, bütün kimyevi gübreleri kapsamadığını açıkladı.

Bakanlık’tan ithal gübre açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımda kullanımı oldukça düşük olan iz elementli gübrelerden bazılarına getirilen ÖTV uygulamasının, bütün kimyevi gübreleri kapsamadığını açıkladı.

Medyada tarımda kullanımı oldukça düşük olan iz elementli gübrelerden bazılarına getirilen ÖTV uygulamasının, bütün kimyevi gübrelere getirilmiş algısının oluşmasının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuya ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ÖTV’nin tüm kimyevi gübreleri kapsamadığını belirtilerek, "27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’nda “3824.99.96.90.68 GTİP’te yer alan ürünlere kilogram başına 0,939 TL ÖTV getirilmiştir. Bu Bakanlar Kurulu Kararı, ithalattaki ÖTV uygulamalarını kapsamaktadır. Karar’da yer alan birden fazla GTİP’le, farklı ürünlerin ÖTV oranları düzenlenmektedir. “3824.99.96.90.68 GTİP” içerisinde gübre ve gübre hammaddelerinin yanı sıra sanayinin değişik dallarında kullanılan farklı hammaddeler de bulunmaktadır. Bu GTİP’teki gübre ve gübre hammaddesi şeklinde yer alan ürünler; gübre sektöründe azot, fosfor ve potasyum içeren kompoze gübrelerde iz element katkısı olarak kullanılmaktadır. Bunun gübre imalatındaki kullanım oranı da yüzde 1’den daha azdır. Diğer taraftan bu düzenleme kapsamında ÖTV’ye tabi olan gübre ve gübre hammaddesinin, toplam gübre ve gübre hammaddesi ithalatı içerisinde payı yüzde 1,9’dur. Yani ithal olarak gelen gübre ve gübre hammaddesinin yüzde 98’inden ÖTV alınmamaktadır. Çiftçimizin en önemli girdilerinden olan gübre, ilk kez 2005 yılında doğrudan destek kapsamına alınmıştır. Son 12 yılda üreticilerimize 7,5 milyar TL gübre desteği ödemesi yapılmıştır. Bu yıl ise 530 milyon TL ödenmiştir. Ayrıca 2016’da gübredeki KDV oranı yüzde 18’den sıfıra indirilerek çiftçimize yıllık ortalama 1 milyar TL dolaylı destek sağlanmıştır. Dolayısıyla gübre konusunda çiftçimize gerekli her türlü desteğin verilmesine karşın konunun, gübreye yeni vergiler getirildiği ve çiftçinin maliyetinin artırıldığı şeklinde ifade edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır" açıklaması yapıldı.

(Yağmur Yıldız /İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi