Finansal hizmetler güven endeksi azaldı

Finansal hizmetler güven endeksi, 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 5,3 puan azalarak 161,9 seviyesinde gerçekleşti.

Finansal hizmetler güven endeksi azaldı

Finansal hizmetler güven endeksi, 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 5,3 puan azalarak 161,9 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Ağustos dönemi finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksini (FHGE) açıkladı. Buna göre; 2018 yılı Ağustos ayında FHGE, bir önceki aya göre 5,3 puan azalarak 161,9 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu FHGE’yi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi azalış yönünde etkilediği gözlendi. 2018 yılı Ağustos ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 156 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı görüldü. Son üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelerin azalış bildirenler lehine döndüğü, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıflayarak devam ettiği gözlendi.

2018 yılı Ağustos ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre finans ve sigorta faaliyetleri sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, 64-finansal hizmet faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) ve 66-finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetler sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 5,8 ve 9,8 puanlık azalış olduğu, 65-sigorta, reasürans ve emeklilik fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) sektöründe ise 4,7 puanlık artış olduğu gözlendi.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER