Resmi Rezerv Varlıkları arttı

Resmi Rezerv Varlıkları, 2018 Eylül dönemi bir önceki aya göre yüzde 4,7 azalarak 84,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Resmi Rezerv Varlıkları arttı

Resmi Rezerv Varlıkları, 2018 Eylül dönemi bir önceki aya göre yüzde 4,7 azalarak 84,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 Eylül dönemi uluslararası rezervler ve döviz likiditesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 4,7 azalarak 84,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 65,5 milyar dolar olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 4,2 oranında azalarak 17,7 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 6,5 oranında artarak 12,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 8,7 milyar dolar anapara, 4,1 milyar dolar faizlerden oluşmaktadır. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 2,2 milyar dolar bir ay, 0,9 milyar dolar 2-3 ay ve 9,7 milyar dolar 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 19,6 azalarak 29,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi