"Türkiye’nin ekonomisi son derece güçlüdür"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye ekonomisinin son derece güçlü ve temellerinin çok sağlam olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin ve yatırımcılarımızın gönlünü ferah olmasını istiyorum" dedi.

"Türkiye’nin ekonomisi son derece güçlüdür"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye ekonomisinin son derece güçlü ve temellerinin çok sağlam olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin ve yatırımcılarımızın gönlünü ferah olmasını istiyorum" dedi.

11.Kalkınma Planı İç Anadolu İstişare toplantısı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde başladı. Perissa Otel’de düzenlenen toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider, 11 ilin Valisi, Belediye Başkanlarının yanı sıra AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mustafa Rauf Yanar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin ekonomisinin son derece güçlü olduğunu temellerinin de çok sağlam olduğunu söyledi. Bakan Elvan, “Şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Türkiye ekonomisi son derece güçlüdür. Ve temelleri oldukça sağlamdır. Biz ekonomimize sonuna kadar güveniyoruz, kurumlarımıza sonuna kadar güveniyoruz. Tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve alınması gerek bir önlem varsa onunda gereği neyse mutlaka layıkıyla yapıyoruz. Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin ve yatırımcılarımızın gönlünü ferah olmasını istiyorum. En ufak bir kaygı içerisinde olmamalarını istiyorum. Türkiye güçlü siyasi idaresi ve sağduyulu ekonomi yönetimi ile büyüme ve kalkınma hedeflerime teker teker ulaşmaya devam edecektir. Hatırlayın 2016 yılının sonlarında ve 2017 yılının başlarında Türkiye ekonomisine yönelik inanılmaz kötü senaryolar yazıldı. Adeta Türkiye ekonomisi üzerinde karabulutlar estirmeye çalıştılar. Bugün de yapmaya çalışıyorlar. O dönemde Türkiye ekonomisinin zor durumda olduğunu, Türkiye ekonomisinin yüzde 2 civarında büyüyebileceğini, büyümü konusunda ciddi düşüşler yaşanacağını ve ekonomide ciddi sıkıntılar yaşayacağını ifade etmişlerdi. Peki ne oldu. 2017 yılına geldi 2017 yılında Türkiye yedi onda dörtlük bir büyüme performansı gösterdi. Tüm uluslar arası kuruluşlar bunların hepsi Türkiye’nin büyüme tahminlerine yukarı çektiler ve yavaş yavaş gerçekleri anlatmak zorunda kaldılar. Türkiye G20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme ekonomisine sahip ülke oldu. Dünyada İrlanda’dan sonra Çin ve Hindistan’ı geçerek en hızlı büyüyen ülke konumuna geldi. Biz ülkemizin insanlarına güveniyoruz, yatırımcılarına güveniyoruz, üreticilerine güveniyoruz. Hepsinden önemlisi ekonomimize güveniyoruz” diye konuştu.

Bakan Lütfi Elvan’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti.

(Coşkun Sağlamdin/İHA)
YORUM EKLE