Yusufeli Barajı'nda su seviyesi 145 metreyi aştı; yapım aşaması kamerada

Yusufeli Barajı'nda su seviyesi 145 metreyi aştı; yapım aşaması kamerada
ARTVİN'de Yusufeli Barajı'nda, su yüksekliği 145,30 metreye, depolanan su miktarı ise 608,31 milyon metreküpe ulaştı. Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mehmet Akif Balta tarafından barajın yapım aşamasının hızlandırılmış görüntüleri de paylaşıldı.
Geçen yıl 22 Kasım'da su tutmaya başlayan, Türkiye'nin en yüksek barajı Yusufeli'de su seviyesi, her geçen gün yükseliyor. Kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye'nin 1'inci, dünyanın 5'inci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı havzasında; su yüksekliği 145,30 metreye, depolanan su miktarı da 608,31 milyon metreküpe ulaştı. Kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak Yusufeli Barajı'nda, su yüksekliğinin 166,50 metreyi geçmesiyle elektrik üretimine başlanması bekleniyor.
Öte yandan, barajın yapım aşamalarının her anı da kayda alındı. Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, baraj yapımında hızlandırılmış görüntüleri, sosyal medya hesabından "Türkiye Yüzyılına enerji katacak devasa bir eser" notuyla paylaştı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi