İBB Başkanı Uysal: “Kanal İstanbul açıklaması

İstanbul’daki başkonsoloslarla bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kanal İstanbul Projesi’nin İstanbul için gerekliliğine dikkat çekti.

İBB Başkanı Uysal: “Kanal İstanbul açıklaması

İstanbul’daki başkonsoloslarla bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kanal İstanbul Projesi’nin İstanbul için gerekliliğine dikkat çekti.

Mevlüt Uysal, 13’üncü İstanbul Lale Festivali etkinlikleri kapsamında İstanbul’daki başkonsoloslarla kahvaltıda bir araya geldi. Uysal, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Brezilya Başkonsolosu Paulo R. Camınha De Castılhos França’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 60 başkonsolosu Emirgan’daki Beyaz Köşk’te ağırladı. Uysal kahvaltının ardından başkonsolosların sorularını yanıtladı. Başkan Uysal, erken seçim ve İstanbul Boğazı’nda meydana gelen yalı kazasına ilişkin soruları yanıtlarken Kanal İstanbul Projesinin bu yıl içinde başlatılacağını düşündüğünü ifade etti. Başkan Uysal, kahvaltı sonrası ise Emirgan’ı konuklarıyla birlikte gezdi.

“SEÇİM OLSA DA OLMASA DA İSTANBUL’ HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kahvaltıya katılan Slovakya Cumhuriyeti Başkonsolosu Josef Şestak’ın Türkiye’de seçimlerin erkene alınıp alınmayacağıyla ilgili sorusunu yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Başkan Uysal, “Yeni bir hadise, muhalefet parti liderlerinden birisi olması gerektiğini söyledi. O konuda yerel yönetici olarak bizim ne bir etkimiz ne bir yetkimiz olabilir ancak sizler gibi tahminimiz olabilir. Herhalde bu 1-2 gün içinde netleşir. Dolayısıyla biz İstanbul olarak seçim olsa da olmasa da İstanbul’ hizmet etmeye devam edeceğiz. Seçim olursa İstanbul’da aksayan bir şey olur mu? Veya olmazsa aksayan bir şey olur mu o manada da ben çok neticeyi değiştiren bir şey olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“O SORULARI BEN SİZE SORSAM”

Başkonsoloslardan birinin Suriyeli mültecilerle ilgili bir sorusunu cevaplayan Başkan Uysal, “Ben bir yerel yöneticiyim, siz hepiniz uluslararası ilişkilerde çalışan uzman konsolos kişilersiniz. Uluslararası problemlere bakışınız en çok daha iyidir. Aslında o soruları ben size sorsam, o soruları ben size sorsam. Öncelikle İstanbul halkına canı gönülden teşekkür ediyorum. O konuda çok büyük bir kabullenme var. Aynı binada Suriyelilerin yabancıların, İstanbulluların aynı ortamda aynı kardeşlik ruhu içinde yaşayabiliyor olmaları çok önemli diye düşünüyorum” dedi.

“KANALIN BU YIL İÇİNDE EN AZINDAN BAŞLATILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Başkonsolosların Kanal İstanbul Projesi ve İstanbul Boğazı’nda bir geminin yalıya çarpmasıyla ilgili sorularını yanıtlayan ve kanal projesinin İstanbul için gerekli bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, “Bizim kuralları belli daha ticari olarak bakıldığı zaman daha rasyonel işleyen bir kanal olması hem İstanbulluyu hem ticaret yapanları gemi sahiplerini, yük taşımacılığı yapan insanları rahatlatacağını düşünüyoruz. Kanal İstanbul o asıl bizi, İstanbul’u ilgilendiriyor. Ancak sadece yerel yöneticiler, İstanbul olarak bunun altından kalkma ihtimalimiz yok. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak canı gönülden kanalın yapılmasını istiyoruz. Bu son günlerdeki meşhur yalı kazası yeni kanal ihtiyacının ne kadara acil olduğunu da bize gösterdi. Ben şu anda hükümetimizde bu konuda bir kararlılık görüyorum. Kanalın bu yıl içinde en azından başlatılacağını düşünüyorum” dedi.

(Hasibe Karadağ/İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER