Sinema yazarı Sungu Çapan son yolculuğuna uğurlandı

Sinema yazarı Sungu Çapan son yolculuğuna uğurlandı

Emre AKAR-Özkan ÖZGER/İSTANBUL,() ÖNCEKİ gün vefat eden sinema yazarı ve eleştirmeni 79 yaşındaki Sungu Çapan son yolculuğuna uğurlandı. Çapan'ı son yolculuğunda yakınları ve sevenleri yalnız bırakmadı. Çapan cenazesi, Zincirlikuyu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

15 gün önce beyin kanaması geçiren Çapan, Çamlıca'da bulunan özel bir hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakım servisinde tedavi altına alınmıştı. Çapan yapılan tüm müdahalelere rağmen önceki gün hayatını kaybetti. Çapan cenazesi, bugün saat 16.45'de Zincirlikuyu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Çapan'ın cenazesine usta yazar Atilla Dorsay, Mehmet Açar, Murat Erşahin, Ali Ulvi Uyanık ve Tunca Arslan'dan aralarında bulunduğu ünlü isimler ve yakınları katıldı. 


“ÇOK SEVGİ DOLU BİR İNSANDI"
Sungu Çapan'ın cenazesinde konuşan ünlü yazar Atilla Dorsay “Ben geldiğimde Sinematek kurulmuştu. Kurucuların arasında Sungu Çapan'da vardı. Bir derinin başına geçti. Çok güzel yazılar yazdı. Son derece sinemayı seven, uzun cümleleriyle ama o cümleler o kadar iyi kurulurdu ki hepimiz birkaç defa okumak zorunda kalırdık. Kendine özgü bir insandı. Dönemim 'Z' kuşağındandı. Pop müziği sever yabancı müzisyenlere hayranlık beslerdi. Ama sinema kültüründe kendini sürekli geliştiren bir insandı. Ve tuhaf bir huyu vardı. O güzel yazılarında, bazen filmin sonunu da yazardı. Bunu aleyhinde bir şey olarak söylemiyorum. O bunu bu işin bir parçası sayardı. Okurların bazıları bu yüzden ona kızarlardı. Fakat çok sevgi dolu bir insandı" dedi.

“O ASLINDA SİMGE BİR İSİM"
Yazar Mehmet Açar ise, “Sungu Çapan hepimizin ustasıdır. O 1965'de yazmaya başlıyor. Günümüze kadar sürekli yazıyor. Çok önemli bir dönüm noktasında Türkiye'de sinema yazarlığı tarihinde önemli isimlerinden, film eleştirmenlerinden birisidir. Paris Sinematekinde geçirdiği zamanlar var. 1961-1971 yılları arasında, Paris'te hem eğitim görüyor hem de Paris'te birçok sinema filmi çekiyor. Onların kuşağı bambaşka, şuan ki kuşağı düşündüğümüzde internet, festivaller var. Fakat onun kuşağı için kolay değildi. O aslında simge bir isim, o kuşak Atilla Dorsay, Sungu Çapan ve Burçak Evren, onlar ayrı bir kuşaktı. Önemli bir isim, bizim için çok önemli bir kayıp. Aynı zamanda abimiz, sevdiğimiz birisidir. Ben onun yazılarını çocukken okumaya başladım" dedi. ()

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi