Türkiye’nin köprüleri drone ile tanıtıldı

Kıtaları, köyleri ve kültürleri birleştiren Türkiye’nin farklı kentlerindeki köprüler, “Ülken İçin Uç” projesi kapsamında gönüllü drone pilotları tarafından çekildi.

Türkiye’nin köprüleri drone ile tanıtıldı

Kıtaları, köyleri ve kültürleri birleştiren Türkiye’nin farklı kentlerindeki köprüler, “Ülken İçin Uç” projesi kapsamında gönüllü drone pilotları tarafından çekildi.

Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gönüllü olarak tanıtmak isteyen drone (insansız hava aracı) pilotları, 1,5 yıl önce “Ülken İçin Uç” projesi ile bir araya geldi. Proje kapsamında ilk olarak Türkiye’nin doğal güzellikleri konu alınarak farklı şehirlerden havadan görüntüler çekildi. Projenin ikinci aşamasında ise tarihi ve kültürel öneme sahip olan camiler drone ile çekilerek tanıtıldı. Projenin bu seferki konusu ise Türkiye’nin köprüleri oldu. 26 farklı şehirden 40 gönüllü drone pilotunun katıldığı proje ile çekilen görüntüler kendine hayran bıraktı. Ülken İçin Uç projesi kapsamında köprülerin tanıtımının yapıldığı video klipte İstanbul, Trabzon, Elazığ, Van, Adana, Samsun, Ordu, Erzurum, Adıyaman, Diyarbakır, Giresun, Balıkesir, İzmit, Uşak, Kahramanmaraş, Bayburt, Denizli, Edirne, Sivas, Artvin, Kırıkkale, Amasya, Rize, Gümüşhane, Konya ve Bursa illerindeki köprülerden görüntüler yer alıyor.

“TAMAMI GÖNÜLLÜ PİLOTLARDAN OLUŞARAK YAPILAN BİR PROJE”

Ülken İçin Uç projesi koordinatörü ve görüntü yönetmeni Resul Hastürk, “Ülken İçin Uç projesi 1,5 yıl önce tamamı gönüllü pilotlardan oluşarak yapılan bir proje. Ülken İçin Uç projesi şu anda üçüncü projesi ile yayında. İlk projemizin konusu ülkemizin doğal güzellikleri oldu. İkinci projemizde ülkemizin camilerinin tanıtımını paylaşmak istedik. Üçüncü projemizde ise kimi zaman kıtaları birleştiren, kimi zaman köyleri birleştiren, tarihimizi anlatan, modernliği temsil eden köprülerimizi konu almak istedik. Bu projedeki amacımız hem ülkemizi dünyaya tanıtabilmek hem de drone ile ne kadar faydalı işler yapılabildiğini göstermektir” ifadelerini kullandı.

(Ahmet Faruk Sarıkoç/İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi