JİNEKOLOJİK MUAYENENİN ÖNEMİ

                                                  JİNEKOLOJİK MUAYENENİN ÖNEMİ

Sevgili bayanlar,korktuğunuz veya çekindiğiniz için hep bir adım geride bıraktığınız jinekolojik muayeneler oldukça çok önemlidir. 5 dakikalık bir muayene için hayatınızı ve sağlığınızı riske atmaya değer mi sizce de?  Bayanlar hep korktuğu ve çekindiği içi jinekolojik muayeneler hep bir adım geride bırakırlar.Bunun aslında riskli bir hamle olduğunu da bilirler ama çekindiklerinden dolayı bir doktora başvurmazlar.
Kadınlarımızın çekingenliğinden dolayı bir çok kadın hastalığı sinsice ilerler ve ağır belirtiler verene kadar ortaya çıkmazlar. Her 1 yılda düzenli olarak yapılan jinekolojik muayeneler ise bu hastalıkların ortaya çıktığını kolayca yakalayabilirler ve böylece eğer bir hastalık var ise ilerlemeden olası çözümler üretilir,tedavi edilir ve ilerlenmesinin önüne geçilmiş olur.

Türkiye de ortalama bu geciken jinekolojik muayeneler dolayısıyla kanserler çoğunlukla 3.evrede yakalanmış oluyor ve tedavisi için bir çok şey de gecikmiş olabiliyor.

Kadınlarda jinekolojik muayene 15 yaşında başlamalıdır.15-16 yaşlarında başlayan muayeneler bakire olunduğu sürece karından bakılan ultrason yeterli olunabilir.Cinsel yönden aktif olan bayanlarda ise jinekolojik muayene ise`;
-GENİTAL MUAYENE
Genital bölgede oluşan herhangi bir sıkıntılı oluşum olup olmadığı, size rahatsızlık veren herhangi bir sebep var ise gerekli tetkitler alınır ve bu sıkıntılara çözüm aranır.

-SMEAR
Smear testi rahim ağzını değerlendirmek, hem enfeksiyon hem de rahim ağzı kanserinden dolayı değerlendirmek adına yapılan bir rahim ağzı tarama testidir.

-JİNEKOLOJİK ULTRASON
Jinekolojik ultrason bir ulrason çeşitidir.Her yıl eksiksiz olarak yapılması gereken bir muayenedir.Ultrason eşliğinde içeriye bakılır ve herhangi bir myom,kist vb sorun olup olmadığına bakılır.

-VAGİNAL KÜLTÜR
Herhangi bir akıntı,kaşıntı,kızarıklık gibi durumlarda vaginadan alınan bir tahlildir.
Jinekolojik muayeneler bu şekilde olur iken bunların aksatıldığı durumlar başınızı ağrıtabilir.Bunun için 5 dakikalık bir muayene için daha fazla canınızın yanmasına izin vermeyin.
Buna ek olarak her kadının kendisininde yapabilecek olduğu meme muayeneside vardır.Her 1 ayda duşa girmeden önce kolunuzu kaldırıp memenizin etrafında iki parmağınızla kedi tırmanışı dediğimiz bir yöntemle memenizi yoklayabilirsiniz.

Menepoza girmiş bir bayan ise kesinlikle yılda 1 kez hem jinekolojik muayenesini olmalı hemde meme ultrasonu,mamografi ve kemik taraması testlerini yaptırması gerekir.Kesinlikle bunun ihmal edilmemesi gerekmektedir.

YORUM EKLE
timbir - birlik haber ajansi