'Bizim Kültürümüz Güzel' belgeseli bu akşam yayında

'Bizim Kültürümüz Güzel' belgeseli bu akşam yayında
Boyner'in, geleneksel zaanatları icra eden sanatçılara farkındalığı artırmak amacıyla hazırladığı yeni projesi kapsamındaki 'Bizim Kültürümüz Güzel' 7 kısa belgesel film, yayınlanmaya başladı. Belgeselde, Anadolu’da doğmuş zanaatların bulunduğu 7 sanatçının 100'e yakın eseri yer alıyor. Proje ile zanaatların gençler ve gelecek nesiller tarafından değerinin bilinmesini hedefliyor.

Boyner'in 'Bizim Kültürümüz Güzel' sloganı ile yeni projesi Zanaat X Boyner kapsamında hazırlanan 7 kısa belgesel film, özel bir belgesel kanalından yayınlanmaya başlandı. Geleneksel zanaatları uzun yıllardır icra eden sanatçıların emek ve sevgi dolu hikayelerini anlatan belgesellerin her birinin geçmişi gelecekle buluşturan elçi niteliği taşıdığı belirtiliyor. Projede, yoğun emekle ve ustalıkla yapılan zanaatlarla farkındalık artırmayı, bu zanaatların gençler ve gelecek nesiller tarafından da değerinin bilinmesini hedefliyor.

Belgeselde ise; camaltı işlemesinden ahşap oymacılığa, bakırdan minyatüre, tezhipten çiniye Anadolu’da doğmuş benzersiz işçilik ürünü zanaatlara odaklanan eser seçkisinde 7 sanatçının 100’e yakın eserini internet sitesi üzerinden tüm Türkiye ile paylaşan Boyner, hikayeleri ekranlarla da buluşturdu. Belgesel şeklinde hazırlanan programların her biri sanatçıların yaşanmış ustalık öykülerinden başlayarak, her biri 15'er dakika olarak, zanaatlarının tarihini ve değerini kendi söylemleri ile aktarıyor. 

Belgeseller, 14 Aralık itibarıyla yayınlanmaya başlarken; Bizim Kültürümüz Güzel belgesel serisinde; tezhip sanatçısı Ayşegül Devecier, çini sanatçısı Ebru Camkıran, bakır sanatçısı Ebu Burak, ahşap oyma sanatçısı Galip Ağırkaya, camaltı sanatçısı İbrahim Boz, sanatçı Nick Merdenyan ve minyatür sanatçısı Özcan Özcan’ın hikayeleri yer alıyor.

Her hafta saat 21.15’te yayınlanacak belgesellerin yayın tarihleri ise şöyle;

14 Aralık-Bakır Sanatçısı Ebu Burak
21 Aralık-Minyatür Sanatçısı Özcan Özcan
28 Aralık-Sanatçı Nick Merdenyan
4 Ocak-Tezhip Sanatçısı Ayegül Devecier
11 Ocak-Çini Sanatçısı Ebru Camkıran
18 Ocak-Camaltı Sanatçısı İbrahim Boz
25 Ocak-Ahşap Oyma Sanatçısı Galip Ağırkaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi