İlmek ilmek dokunan bezler Avrupa’ya ihraç ediliyor

Manisa’nın Yuntdağ bölgesinde bin bir emekle ilmek ilmek dokunan yöresel bezler, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor.

İlmek ilmek dokunan bezler Avrupa’ya ihraç ediliyor

Manisa’nın Yuntdağ bölgesinde bin bir emekle ilmek ilmek dokunan yöresel bezler, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor.

Manisa’nın merkez Yunusemre ilçesine 50 kilometre mesafedeki kırsal Asmacık Mahallesi’nde başlanan ’Yuntdağı Yöresel Bezi Dokumacılığı’ köylünün alternatif geçim kaynağı olmaya başladı. Çocuk bakımı ve ev işleriyle uğraşan mahalle sakini kadınlar, belediye ve halk eğitim merkezi işbirliğiyle açılan atölyede dokumacılığı öğrendi. Mahalle içerisindeki atıl durumdaki eski okulunun restore edilmesinin ardından kurulan atölyede son iki yıldır yöresel bez dokuyan kadınlar, ürettiği el emeği göz nuru bezlerden kazanç elde etmeye başladı. 12 kadın, aldıkları kurs sayesinde ürettikleri kaşmir ve bambu ipten atkı, peştamal, şal, masa örtüsü, bornoz ve çarşaf türü ürünlerini Türkiye olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gönderiyor.

Asmacık Mahallesi’nde bez dokuyan kadınlara öncülük ederek, kadınların kaderini değiştiren mahalle muhtarı Hülya Gezer, ürettikleri ürünlerin Avrupa’da satılmasının gururunu yaşadıklarını söyledi. Gezer, dokumacılığın yaygınlaşarak, devam etmesi noktasında destek istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

KADINLAR EVLERİNE KATKI SAĞLIYOR

"Bu atölye kadınlarımızın evlerine büyük katkı sağlıyor. Kırsal mahallede olduğumuz için bizim burada önceden sadece hayvancılık vardı. Fakat şu an 12 kadınımız burada çalışıyor. Biz bu sayının 40’lara çıkmasını istiyoruz. Bizim köyümüz Manisa merkeze 50 kilometre mesafe uzaklıktadır. Burada bu iş imkanını bulduğumuz için çok seviniyoruz. Burası çok kırsal. Bu ürettiklerimizi vekillerimizin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve eşi Emine Erdoğan’ın, belediyemize gelen tüm misafirlerimizin elinde gördüğümüz zaman çok seviniyoruz. Biz mi yaptık bunları diyoruz. Daha çok gurur duyuyoruz. Satışı noktasına yurt dışına da gitti. Biz bunları başarabildik mi diye kendimize hayret diyoruz. Gerçekten de başardık. Desteklerinden dolayı Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’ye teşekkür ederim.”

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi