MENOPOZ

Menopoz kadınların yaşları ilerledikçe en çok korktukları durum haline gelir.Kadınlığının bittiği hissine kapılan kadın bu durumdan oldukça etkilenir ve kendi içerisinde bunun çatışmasına düşer.
Menopoz, kadında overlerde yumurtlama kaybını takiben adet siklusunun kalıcı olarak kesildiği duruma verilen latince isimdir.
Menopoz süreci bazı kadınlarda fark edilmeyen hafif belirtiler gösterirken bazı kadınlarda ise çok ağır ve çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilir. 

*En sık karşılaşılan menopoz belirtileri şöyledir:
-Adet düzensizliği
-Ateş basması 
-İdrar yolları, vajina ve etraf dokularda zayıflık ve hacim kaybı
-Östrojenin uzun vadede eksikliğine bağlı sağlık problemleri: osteoporoz (kemik erimesi) ve kardiyovasküler (kalp damar ) hastalıklar

*Menopoz belirtilerine dair yaşam önerileri:
Menopozun sık belirtilerinden biri olan ani ateş basmalarına nelerin sebep olduğunu gözlemleyin. Kafein, alkol, sıcak bir oda, stres gibi durumlar ateş basması belirtisine neden olabilir. Aniden ateş bastığı zaman ağzınızdan ve burnunuzdan derin bir nefes alıp sakin olun. Kendinizi çok kötü hissettiğiniz ve üstesinden gelemeyeceğini düşündüğünüzde doktorunuzdan yardım alın.
* Geceleri sizi uykudan kaldıracak ateş basmaları olabilir bunun için ince pijamalar ve ince iç çamaşırları tercih edin.
*İnce bir yorgan veya pike kullanın.
*Baş ucunuzda size ait bir su bulundurun ve ateş basması yaşadığınızda bolca su için.
*Menopoz sürecinde hormon değişikliklerine bağlı olarak vajinanın daha ince ve kuru olması halinde ağrılı cinsel ilişki olabilir. Artık günümüzde bu konuda kadınların yardımcısı olabilecek birçok ürün geliştirilmiş durumdadır,doktorunuzada danışarak kullabilirsiniz.
*Menopoz döneminde heyecanlanmak, çabuk sinirlenmek, ağlama krizleri kadınlarda görünen ortak sorunlardandır bunun üstesinden kendiniz gelemiyorsanız mutlaka doktorunuzdan yada bir psikoloktan yardım alınız.
*Menopoz zamanında sizi etkileyen baş ağrıları yaşayabilirsiniz,bu ağrıları daha da tetikleyen bir şey varsa ondan da uzak durunuz (kafein gibi).

*Saçlarınız menopoz döneminde incelebilir veya daha hızlı dökülebilir bununla başa çıkın ve bakımlarınızı ihmal etmeyin 
*Menopoz döneminde bir diğer önemli sorun; odaklanmak ve bulanık düşünceyle mücadele etmek için ilginizi başka bir yere dağıtın,etkinliklere katılarak hayata muhteşem bir şekilde devam edin.

Ve en önemlisi kendinizden ve kadınsı kimliğinizden asla vazgeçmeyin. Hayat güzel ve güzel yapan Kadınlar sizlersiniz unutmayın

Prof.Dr.Sevtap Hamdemir Kılıç

YORUM EKLE
timbir - birlik haber ajansi