Mescid-i Haram’a yolculuk 

Haziran Ayının 6 sında başlayan umre yolculuğumuzun büyük bölümünü oluşturan Mekke bölümünü bitirmek üzereyiz. Şükür herşey yolunda gidiyor. Umre sırasında şu tespitlerim oldu.

1- Burada gece gündüz tatil-çalışma zamanı gibi mefhumlar kalkmış daha doğrusu zaman durmuş veya kalkmış.

2-Hareket asıl durmak ise istisna olmuş.

3-Mescid-i Haram olarak nitelenen tavaf alanının etrafında bulunan mescit insanlar tarafından hem ibadet yeri hem de hotel gibi yeme içme yatma ihtiyaçlarını gideren işlevi var. Ramazan boyunca bu mekanda vakit geçirenler var. Tabir yerindeyse gündüz namaz vakitleri dışında Naim geceleri kaim insanlar.

4- Kabe’nin dışında başta zamzam tower olmak üzere ticaret olanca yoğunluğu ile devam ediyor. Dükkan sahipleri neredeyse mal satmaktan bıkmışlar. Fiyatlar Türkiye ile özellikle yeme içme kıyas kabul etmetmeyecek yükseklikte. Bizdeki en kalabalık AVM nin 10-20 katı düşünün her yer insan. Tabii bizden farkı namaz sırasında tüm dükkanların kapatılması, namaza ayarlı ticaret var.

5-Zemzem suyu buranın olmazsa olmazı söylenen faydalarının yanında buraya hayat veren en önemli unsur. Bedava, çeşmelerdeki soğuk. Ramazan’da gündüz kapalı.

6-Tavaf sırasında sağdan soldan özellikle Kabe yakınındaysanız vücudunuza gelecek darbelere hazır olacaksınız. Hacer’i esvedi öpme, Hicri İsmail’de namaz kılma ve rükn-i Yemen köşesine dokunma veya öpme telaşı oldukça güç gerektiren eylemler.

7-Kabe’de iftar farklı oluyor, dua eşiğinin zirveye çıktığı saatlerde elinizde iftarlık hiç bir şey olmasa da birilerinin ikramı size yeter. Herkes kendine göre paylaşımını yapıyor. İftarda en fazla 10-15 dakika sürüyor. Yani yorumcuları iftarda birden çok yemeyin dediği fayda mecburen oluşuyor. Akabinde namaz ve tavaf. Bu arada da ikramlar devam ediyor hurma, zemzem, kahve, karak, zencefil, limon ve meyve suları.

8-Yeşil halıların serili olduğu namaz alanları adeta parsellenmiş, bunu yer bulamayınca yadırgadım ancak sonradan günler geceler boyunca orada kalan ve özellikle toplam 4-4.5 saat süren teravih ve gece namazlarını kılan bu kişilerin bu kadar ayrıcalığı olsun diye düşündüm.

9-Bu sene bizdeki Kadir gecesi ile buradaki Kadir gecesi bir gün arayla oldu. Kadir gecesi izdihamı ve heyecanı gerçekten insan sabırlarını zorlar bir vaziyette.

10-Kabe’nin rabbinin misafiri olmanın hatırına bu bölge ile ilgili hiçbir olumsuzluğu görmedik, duymadık ve anlatmadık.

11-Kuvvetli bir şekilde gelmeyenlere burayı ziyaret önerilir, sıhhat bulmak ve rabbine misafirliğin ayrıcalığını yaşamak İçin.

Sonuç yerine;

Her parça toprağında kadim medeniyet kurucuları olan peygamberlerin işaretlerini taşıyan harem bölgesi ve mescidi haram her müslümanın seyahat takviminin başına yazması gereken bir vecibedir. Yarına ve öteye ertelenen planlar istediğiniz gibi olmayabilir. Mümkünse bu planı eş ve çocuklarla yapmak daha faydalı olacaktır.

Bu vesile ile bayramınız iyiliklere ve birliğimize vesile olsun. 

Kabe karşısında kaleme alınan yazının kalblerde buraya gelme isteğini uyandırma dileklerimle.

YORUM EKLE