Arnavutluk’a FETÖ uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arnavutluk’un FETÖ ile mücadelede geç kalmak üzere olduğuna işaret ederek, “Bu örgütün Arnavutluk için de tehlikeli olduğunu buradan hatırlatmak isterim” dedi.

Arnavutluk’a FETÖ uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arnavutluk’un FETÖ ile mücadelede geç kalmak üzere olduğuna işaret ederek, “Bu örgütün Arnavutluk için de tehlikeli olduğunu buradan hatırlatmak isterim” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmit Bushati ile Tiran’da ortak basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arnavutluk’un FETÖ ile mücadelede geç kalmak üzere olduğuna işaret ederek, “Bu örgütün Arnavutluk için de tehlikeli olduğunu buradan hatırlatmak isterim” dedi. Bakan Çavuşoğlu, “Şu da bir gerçek ki Arnavutluk’ta çok ciddi bir FETÖ yapılanması vardır. Diğer ülkelerde olduğu gibi özellikle eğitim ve eğitim kurumlarını kullanarak devlet eğitim sistemine sızıyorlar. Şu anda Kırgızistan dahil birçok ülkede adım atılması için çok geç kalınmıştı ve istese de adım atamaz” hatırlatmasında bulundu.

“SUÇLU İADESİ BEKLİYORUZ”

FETÖ’nün Arnavutluk için de tehdit olduğunun tekrar altını çizen Bakan Çavuşoğlu, “Elbette iadesini talep ettiğimiz FETÖ mensupları var ve bunları Arnavutluk’tan bekliyoruz. Burada yine Türkiye aleyhine faaliyet gösteren kuruluşların da devralınması ya da kapatılmasını bekliyoruz. Tabi bu bizim en doğal hakkımız, bir dosttan bunu beklemekten daha doğal ne olabilir bu bizim beklentimiz. Ama bu örgütün Arnavutluk için de tehlikeli olduğunu buradan hatırlatmak isterim” uyarısında bulundu.

“İKİ ÜLKENİN BAKIŞ AÇISI ORTAKTIR”

İki ülkenin her zaman yakın iş birliği içerisinde olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Avrupa Birliği adaylığının karşılıklı desteklendiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Hemen hemen her konuda ortak pozisyon sergiliyoruz, bu esasen ilkeli bir tutumdur. Çünkü bölgedeki ve dünyadaki gelişmelere bakışımız objektiftir, dengelidir, sağlıklıdır. Ve biz bu anlayışla Arnavutluk’un AGİT dönem başkanlığını OECD dönem başkanlığını destekliyoruz. Çok iyi bir başkanlık geçireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

YÜKSEK DÜZEYLİ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ KURULDU

Bugün parafları atılan “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Mekanizması’nın” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Edi Rama imzasıyla resmileşeceğini söyleyen Çavuşoğlu, “İnşallah resmi olarak gerçekleşecek ve ilişkilerimizi bir üst seviyeye taşıyacak. Buna benzer mekanizmayı 22 ülkeyle yürütüyoruz. Ortak bakanlar kurulu toplantısı şeklinde bir yıl Türkiye’de bir yıl karşı tarafta düzenleniyor” açıklamasında bulunda bulundu.

“MAARİF VAKFIYLA YENİ OKULLAR AÇILACAK”

Arnavutluk’ta Maarif Vakfı aracılığıyla yeni okulların da açılacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Sadece buradaki öğrenciler için değil balkanlar ve ötesi için de önemli olacak” dedi ve iki ülke arasında bağların artacağına işaret etti. Türkiye’nin Arnavutluk’taki yatırımlarının ve Türk iş dünyasının firmaların yatırımlarının miktarı da her gün arttığına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, ikili ticaretin yaklaşık 3 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

“RESTORASYONLARA DEVAM EDİYORUZ”

TİKA ve birçok kurumun Arnavutluk’un dört bir yanında hiçbir karşılık beklemeden ve ön koşul gözetmeden restorasyon çalışmaları yaptığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Namazgâh Camiinin restorasyonu için gereken desteği veriyoruz. İnşaatın tamamlanmak üzere olduğunu biliyorum. Biz bu tür yardımları yaparken elbette ev sahibi ülkenin taleplerini dikkate alıyoruz ve bunu yaparken de belirli bir şart koşmuyoruz” ifadelerini kullandı.

“MAKEDONYA’NIN VERECEĞİ KARARA SAYGILIYIZ”

Makedonya’nın isim değişikliğine yönelik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Makedonya’da referandumda yüzde 50’nin altında katılım seviyesi vardı. Biz, Makedonya’nın da Avrupa-Atlantik Örgütlerine entegrasyonunu güçlü bir şekilde destekliyoruz. Bu Yunanistan’la müzakere sürecinde Makedonya’ya hep şunu söyledik. ‘Siz neyi kabul ederseniz biz onu destekleriz’ Bugün Makedonya’yı, Makedonya ismi ile NATO ile de tanıyan nadir ülkelerden birisiyiz. Makedonya’nın vereceği karara saygılıyız. Referandumda Makedon halkının kararına katılarak ya da katılmayarak saygı duymak durumundayız. Ama her hâlükârda NATO’nun Makedonya’yı bizlerin de katkısı ile aday ülke olarak davet etti. Bu sürecin kesilmemesi lazım. NATO tarafından bunun devam ettirilmesi gerekiyor”

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi