"Askerimiz Menbiç’te de göreve başladı"

Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün itibariyle askerimiz Menbiç’te de göreve başladı. Oradan da bu terör unsurlarını temizlemek için gereken çalışmaları Amerika ile birlikte yapıyorlar" dedi.

"Askerimiz Menbiç’te de göreve başladı"

Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün itibariyle askerimiz Menbiç’te de göreve başladı. Oradan da bu terör unsurlarını temizlemek için gereken çalışmaları Amerika ile birlikte yapıyorlar" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Başakşehir’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu kanaat önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile buluştu. Toplantıda konuşan Yıldırım, Türk askerinin Menbiç’te göreve başlamasıyla ilgili olarak, "Size bir haberim var. Az önce Genelkurmay Başkanımızla konuştum. Biliyorsunuz Fırat Kalkanı’nı yaptık. O bölgeyi DEAŞ’tan, YPG’den, PYD’den temizledik. Zeytindalı harekatıyla Afrin’i temizledik. Türkiye bu operasyonu niye yapıyor biliyor musunuz. El Bab’ta, Cerablus’ta, Rai’de, Afrin’de PKK uzantısı PYD-YPG teröristleri oradaki Arapları, Kürtleri, Türkmenleri, Ezidileri eza ceza veriyorlar. Evlerini ellerinden alıyorlar. Çocuklarını askere alıp küçük yaşta ellerine silah veriyorlar. 350 bin kişi evini barkını terk edip gitti bir kısmı Türkiye’ye, bir kısmı Ürdün’e geçti. Biz bu harekatı yapıktan sonra Türkiye’de 180 bin Suriyeli kardeşimiz gittiler evlerine geçtiler. Normal hayatlarına döndüler. Şimdi soruyorlar Suriyeliler ne olacak. Suriyelilerin ne olacağını Fırat Kalkanı’nda görüyoruz, Afrin harekatında görüyoruz. Bugün itibariyle askerimiz Menbiç’te de göreve başladı. Oradan da bu terör unsurlarını temizlemek için gereken çalışmaları Amerika ile birlikte yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

"EMPATİ YAPALIM"

Suriye’den Türkiye’ye gelen sığınmacıların elbette yurtlarına döneceğini vurgulayarak, "Suriye’den ülkemize gelen insanlar keyif için gelmedi. Düşünün empati yapalım. Eğer bizim başımıza bir iş gelse, hayatımız tehlikede olsa, ölüm korkusu içerisinde olsak bize komşularımız kucak açar mı. Açmasalar da biz açarız. Bizim ecdadımızda var, kanımızda var. Bizim asaletimiz düşkünlere yardım etmekten geçiyor. Öyle bir medeniyetin evlatlarıyız ki Avrupa’da barındırılmayan Yahudilere kucak açan Osmanlı olmuştur. Bu insanlar elbette yurtlarına dönecek. Mutlaka dönecek. 180 bin kişi gitti. Oralarda barış oldukça, işler normale döndükçe elbette gidecekler. Kim topraklarını keyif için bırakır. Çünkü onların orada hatıraları var, geçmişleri var. Bize düşen biran önce Suriye’de, Irak’ta iç karışıklığı sona erdirmek ve acı çeken bu insanların yurtlarına salimen dönmelerini sağlamak. İşimiz budur" diye konuştu.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi