BM Genel Sekreter Yardımcısına tepki

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısının, Afrin’de sivillere yönelik saldırılarla ilgili raporlar aldıklarına ilişkin yaptığı açıklamayı kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

BM Genel Sekreter Yardımcısına tepki

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısının, Afrin’de sivillere yönelik saldırılarla ilgili raporlar aldıklarına ilişkin yaptığı açıklamayı kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

"40 YILLIK TECRÜBE SİVİLLE TERÖRİSTİ BİRBİRİNDEN AYIRMAYI ÖĞRETMİŞTİR"

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısının, Afrin’de sivillere yönelik saldırılarla ilgili raporlar aldıklarına ilişkin iddiasını değerlendiren Bekir Bozdağ, "Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Sivillere dönük TSK’nın Zeytin Dalı Harekatı kapsamında zarar verdiğine ilişkin iddiaların tamamı kabul edilemez bir durumdur. TSK, sadece bugün değil, bugüne kadar terörle mücadele konusunda yaşadığı bütün tecrübe gösteriyor ki, teröristlerle sivilleri birbirinden ayıran bir anlayışa sahiptir. Terörle 40 yıldır sürdürdüğümüz etkin mücadelenin Türkiye’ye öğrettiği tecrübe de siville teröristi birbirinden ayırmayı öğretmiştir. Güvenlik güçlerimiz, terörle mücadelede bu hassasiyete azami derecede dikkat etmektedir. Harekatın başlangıcından bugüne kadar, tek bir sivilin bırakın ölmesini burnu bile kanaması söz konusu değildir. Ancak PKK, KCK, PYD, YPG terör örgütleri ve bu terör örgütlerine destek veren çevreler TSK’nın kimyasal silah kullandığından tutun da pek çok alana kadar pek çok yalanı gerçekmiş gibi Türkiye’ye ve dünya kamuoyuna iletmeye devam etmektedir. Bu yetkilinin ifade ettiği hususta kendilerine gelen raporları iletenlerin de terör kaynakları olduğunu ve onların ilettiği belgeleri alanların oraya onları ilettiğini de biz biliyoruz. Bu kaynaklar güvenilir kaynaklar değildir. Terör örgütü kaynaklarından elde edilen bilgilerle, o bilgiye ulaşan kişinin terörist olmaması, o kaynaktan ürettiği bilginin terör kaynaklı bilgi olduğu gerçeğini değiştirmez. Böyle bilgilerle Türkiye’yi kimse suçlamamalıdır” diye konuştu.

"TÜRKİYE’DE 4 BİN 43 DEAŞ’LI TERÖRİST TUTUKLANMIŞTIR"

Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ’la mücadelesine de değinen Bozdağ, 2011-2018 yılları arasında Türkiye’de 4 bin 43 DEAŞ’lı teröristin tutuklandığına dikkat çekerek, “Bunun da bin 858’i yabancı terörist savaşçılardır. Başka ülkelerden gelip DEAŞ terör örgütüne katılmak isteyen yabancı terörist savaşçıları engellemek hususunda da Türkiye önemli görevler üstlenmiştir. 148 ülkeden 61 bin 158 teröriste Türkiye’ye giriş yasağı konmuştur. 100 ülkeden 6 bin 151 terörist ise Türkiye’ye girdiği halde Türk güvenlik birimleri tarafından yakalanarak sınır dışı edilmiştir. Terör örgütlerinin bazılarını korumak, kollamak, bazılarını fazla görme, görmeme gibi bir yaklaşımı Türkiye doğru bulmamaktadır. DEAŞ’a odaklanmayalım diyen bir Türk yetkili yoktur. DEAŞ’a da odaklanalım, PKK, KCK, YPG’ye de odaklanalım, birlikte bunların hepsini tepeleyelim istiyoruz. Maalesef başka şeyleri söyleyen ABD’dir, ABD’li yetkililerdir” ifadelerini kullandı.

(İHA)
YORUM EKLE