"Türkiye Kandil’e girebilir, her an her şey olabilir"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Kandil dahil Türkiye’ye dönük her türlü teröristin ve terör tehdidinin olduğu yere Türkiye’nin operasyon yapma hakkı mahfuzdur. Kandil’e Türkiye bundan sonra da girebilir, her an her şey olabilir” dedi.

"Türkiye Kandil’e girebilir, her an her şey olabilir"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Kandil dahil Türkiye’ye dönük her türlü teröristin ve terör tehdidinin olduğu yere Türkiye’nin operasyon yapma hakkı mahfuzdur. Kandil’e Türkiye bundan sonra da girebilir, her an her şey olabilir” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası bazın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Washington’da yaptığı görüşme ve görüşmeden Menbiç için yol haritasının onaylanması kararının duyurulmasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Bozdağ, “Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturulması ve bir terör devletine giden sürecin işletilmesi Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve milli güvenliğine açık bir tehdittir. Türkiye olarak her defasında bunu müttefikimiz ABD yetkililerine bunu ifade ettik. YPG, PYD terör örgütleri eşittir PKK demektir. Bunlara verilen silahlar Türkiye’ye karşı kullanılmaktadır. Binlerce tır silah verildi, iki bin kargo uçak dolusu silah verildi. Burada YPG’li, PYD’li teröristlerin himaye edilmemesini, desteklenmemesini defalarca söyledik. Hem Afrin bölgesinden, hem Menbiç’ten hem de Fırat’ın doğusundan bu teröristlerin uzaklaştırılması gerektiğini söyledik. Ama Afrin bölgesinde gereği yapılmayınca Zeytin Dalı Harekatı başlatıldı ve Afrin bölgesi PYD/YPG’li teröristlerden temizlendi. Türkiye’nin hedefi çok net Menbiç ve Fırat’ın doğusu. Bu konuda siyasi bir çözümün bulunması bizim de temel arzumuzdur. Bu işin güvenlik güçlerinin kullanılmadan çözülebilir olması Türkiye’nin de çıkarınadır. ABD ile Türkiye arasında bu anlamda oluşturulan ortak çalışma grupları çalışmalarını yürüttüler ve bugün de Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı bir araya geldiler. Menbiç konusundaki yol haritasını ve bütün çalışmaları görüştüler.Türkiye ve ABD, PYD ve YPG’nin Menbiç’ten uzaklaştırılması noktasında bir yöntem benimsenmesinde mutabakata vardı. Bu yöntem çerçevesinde PYD, YPG teröristlerinin bölgeden uzaklaştırılması için bir yol haritası çizilmesi konusunda da mutabakata varıldı. Bu yol haritasının birlikte uygulanarak Menbiç’teki PYD/YPG’li teröristlerin bölgeden ayrılması ve bölgedeki diğer hususların yerine getirilmesi konusunda da bir mutabakat sağlandı ancak bununla ilgili bir takvim kondu, ucu açık bir çalışma değil. Hem yöntemi, hem yol haritası belirleme hem de bunları hayata geçirme konusunda bir takvim ortaya kondu. Kaç gün içinde PYD/YPG’li teröristler Menbiç’ten ayrılacak ve orada Türk ve ABD’li askerler ve anlaşma çerçevesinde orada nasıl güvenliği, asayişi ve diğer konuları hayata geçirecekler. Bütün bunların hepsi bir takvim çerçevesinde uygulamaya konulacaktır. Umarız ki; müttefikimiz ABD, aramızdaki bu ön mutabakat çerçevesinde alınan kararların birlikte hayata geçirilmesi konusunda mutabakatın gereğini yerine getirir. Şu anda olumlu bir noktadayız ve bu olumlu noktanın bu takvim çevçevesinde Türkiye’nin arzu ettiği istikamette sonuçlanacağını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin bundan sonra da Kandil’e girebileceğini, her an her şeyin olabileceğini vurgulayan Bozdağ, “Irak’ın kuzeyinde TSK, terörle mücadele nedeniyle bulunmaktadır. 11 ayrı yerde Türkiye’nin bildiğiniz gibi askeri birlikleri var. Kandil’den ve Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye PKK’lı teröristlerin geçişini önlemek ve Türkiye’ye yönelik terör tehditlerini Türkiye’nin sınırları dışında etkisiz hale getirmek için oradalar. Nerede terörist varsa, nerede Türkiye’ye dönük tehdit varsa orası Türkiye için hedeftir. Türkiye, hem Türkiye’nin içinde hem de Türkiye’nin dışında Türkiye’ye dönük bütün terör tehditlerini kaynağında imha etme kararlılığındadır. Artık taarruz politikasını hem içeride hem dışarıda uygulama kararlılığındayız ve uyguluyoruz da. Kandil’in terör örgütünün bir merkezi olduğunu bilmeyen yok. Oradan Türkiye’ye terör ihraç edildiğini hepimiz biliyoruz, Türkiye’deki terörün oradan yönetildiğini de biliyoruz. Kandil’e daha önce defalarca Türkiye yaptı. Bundan sonra da Kandil dahil Türkiye’ye dönük her türlü teröristin ve terör tehdidinin olduğu yere Türkiye’nin operasyon yapma hakkı mahfuzdur. Kandil’e Türkiye bundan sonra da girebilir, her an her şey olabilir” ifadelerini kullandı.

(İlker Turak /İHA)
YORUM EKLE