"Yeni boru hattı..."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Lozenets - Nedyalsko Boru Hattı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Yeni boru hattı ülkelerimiz arasındaki karşılıklı güven ve güçlü ilişkinin sonucudur” dedi.

"Yeni boru hattı..."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Lozenets - Nedyalsko Boru Hattı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Yeni boru hattı ülkelerimiz arasındaki karşılıklı güven ve güçlü ilişkinin sonucudur” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile birlikte Lozenets - Nedyalsko Boru Hattı açılış törenine katıldı. Bulgaristan devlet şirketi Bulgartransgaz, Bulgaristan’ın Yambol ilinin Lozenets köyünde düzenlenen resmi açılışla, Bulgaristan- Türkiye transit doğalgaz aktarım boru hattını açtı. 20 kilometre uzunlukta olan boru hattı Türkiye’ye transit gaz aktaracak. Toplam maliyeti 52 milyon leva olan projeyle, Bulgaristan’dan Türkiye’ye olduğu gibi Türkiye’den de Bulgaristan’a doğalgaz aktarımı yapılabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açılış töreninde yaptığı konuşmada, "30 yıla aşkın bir süredir Trans Balkan boru hattıyla Bulgaristan üzerinden ilk doğalgazı almıştık. Bu ilişki 30 yıldır sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Bugün daha ileri bir seviyeye taşımış olacağız. İleride Avrupa’ya bu çift hattan biri kullanmak suretiyle gaz taşıma imkânı sağlamış olacağız” dedi.

“YENİ BORU HATTI ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ KARŞILIKLI GÜVEN VE GÜÇLÜ İLİŞKİNİN BİR SONUCUDUR"

Yeni boru hattının güçlü ilişkilerin sonucu olduğuna değinen Dönmez, “Yeni boru hattı ülkelerimiz arasındaki karşılıklı güven ve güçlü ilişkinin bir sonucudur. Ortak geleceğin inşası adına Türkiye ve Bulgaristan’ın bölgesel huzur ve istikrara yaptıkları en büyük katkılarından birisidir. Trans Balkan boru hattının bu yeni bölümünün iki ülkenin doğalgaz sektöründe uzun süredir devam eden işbirliği için yeni fırsatlar doğuracağına inancım tamdır. Ülkemiz arz güvenliği için önemli bir komşu olan Bulgaristan’ın refahını arttıracak yatırımlarını gerçekleştirmesini görmek bizleri son derece mutlu etmektedir. Enerji alanında sadece doğalgaz değil bu iş birliğimiz bildiğiniz gibi enseo üzerinden elektrik transferi mümkün olmaktadır. Türkiye küresel enerji denklemi içerisinde piyasaların yararına açılan bu tip projeleri desteklemeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“BERABER ÜRETEREK, BERABER BÜYÜYECEĞİZ’’

İki ülkenin yatırımlarla daha da güçleneceğine değinen Dönmez, “İnanıyorum ki Türkiye ve Bulgaristan arasındaki sağlam ilişki yatırımlarla daha da güçlenerek yoluna devam edecek, beraber üretecek, beraber büyüyeceğiz. Geleceğe daha emin adımlarla birlikte yürüyeceğiz. Bu vesileyle boru hattının başarıyla hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi tebrik eder, ülkelerimize hayırlar getirmesini temenni ederim” ifadelerini kullandı.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER