Benlerdeki değişimlere dikkat

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, benlerdeki değişikliklere dikkat çekti.

Benlerdeki değişimlere dikkat

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, benlerdeki değişikliklere dikkat çekti.

Birçok kişide oluşan irili ufaklı benlerin çoğunun zararsız olsa da bazılarının erken müdahale edilmediğinde yaşamı tehdit eden cilt kanserine dönüşebildiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, "Dünya genelinde görülme sıklığı hızla artan kanser türlerinden biri malign melanomdur. Lezyonlarının yüzde 70’i cilt üzerinde gelişirken, yüzde 30’u da bir ben üzerinde oluşuyor. Bu kanser türü hızla bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm vücuda yayılıyor" dedi.

"ASİMETİK DEĞİŞİMLER ÖNEMLİDİR"

Ciltte en önemli problemlerden birinin leke gibi algılanan benler ya da benleri taklit eden deri kanserleri olduğunu anlatan Dr. Ertek, "Çoğunlukla lekelere göre daha değişik yapılar olmalarına rağmen erken dönemde lekelere benzer yapılar şeklinde görünebilirler. Bu durum dikkatle takip edilmelidir. Şüpheli bir leke ya da benlerde bir değişim fark edildiğinde vakit kaybetmeden dermatoloji uzmanına görünülmelidir" diye konuştu.

Dr. Ertek, benlerin genelde yuvarlak ya da oval şekilli olduğunu kaydederek, "Asimetrik değişimler önemlidir. Dikkate alınmalıdır. Kenar düzgünlüğü önemlidir. Çünkü benlerin kenarları düzgündür. Benlerde bir alanda çıkıntıların oluşması normal olmayabilir. Çoğunlukla benler açık renkli olup, tek bir tona sahiptir. Var olan renkte ben genelinde veya dar bir bölgesinde bir koyulaşma ya da renk değişikliği, birden fazla renk tonu varlığı tehlikeli olabilir. 5 milimetre üzerindeki benler incelenmesi gereken benlerdir" ifadelerini kullandı.

"HEMEN UZMANA DANIŞMALI"

Benlerde kaşınma ya da kanamanın olmadığını belirten Dr. Ertek, "Kişide değişik görünümlü, hızlı büyüyen ve pigmente olan lezyonlar varsa hemen uzmana danışmalıdır. Açık tenli ve açık göz rengine sahip, kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen cilt tipine sahip kişilerin malign melanoma yakalanma riski diğerlerine göre daha yüksektir. Benleri olan kişiler en az bir kez ayna karşısında benlerini kontrol etmelidirler. Yıllık olarak da dermatolojik muayeneden geçmeleri gereklidir” şeklinde konuştu.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER