Hafıza problemleri yaşıyorsanız dikkat

Op.Dr. Kerem Bıkmaz, çoğunlukla kadınlarda görülen beyin damarı anevrizmalarının hafıza problemleri ile de kendini belli edebildiğini söyledi.

Hafıza problemleri yaşıyorsanız dikkat

Op.Dr. Kerem Bıkmaz, çoğunlukla kadınlarda görülen beyin damarı anevrizmalarının hafıza problemleri ile de kendini belli edebildiğini söyledi.

INCA Klinik Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, “Anevrizma bir kan damarının duvarında genişleme ya da balonlaşma yapmasına ve ince duvarlı bir kabarcık veya kesecik meydana gelmesine neden olan zayıf bir bölgedir. Anevrizmalar vücudun herhangi bir yerindeki damarların hepsinde meydana gelebilirler. Serebral anevrizmalar beyindeki damarlarda oluşan anevrizmalardır. Anevrizmalar bazen o kadar zayıf noktalara sahip olurlar ki buralardan tıpkı balonların patlaması gibi yırtılır ve kanarlar. Bir Anevrizma için risk faktörlerini sıralayacak olursak, anevrizmalar sıklıkla 35-60 yaş arasındaki insanlarda fakat daha sıklıkla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Anevrizmalar sıklıkla infeksiyonlardan, beyin damarlarına hasar veren ilaçların kullanılmasından (amfetamin veya kokain) veya beyinde olan bir yaralanmadan dolayı oluşurlar. Nadir durumlarda anevrizmalar bazı damar hastalıklarına bağlı olarak, örneğin fibromüsküler displazi denilen bir rahatsızlığa bağlı da olabilirler. Yine aynı zamanda anevrizma oluşumuna bir eğilim ailede de var olabilir” dedi.

GÖRME BOZUKLUKLARINA DİKKAT

Küçük ve yırtılmamış bir anevrizmanın sıklıkla bir semptomu da olmadığını ifade eden Dr. Bıkmaz, “Daha büyük anevrizmalar yandaş oluşumlara baskı oluşturmaya başlarlar ve bölgesel ağrılar ile baş ağrıları ortaya çıkar. Anevrizma büyüdükçe beyine olan baskılar artacağından hasta görme problemleri, kol veya bacaklarda his kaybı, güç kaybı, hafıza problemleri, konuşma problemleri veya nöbetler ile karşı karşıya kalabilir. Anevrizmalardan konuşurken yırtılmış veya yırtılmamış terimlerini duyuyor olabilirsiniz. Yırtılma tıpkı bir balonun patlamasında olduğu gibi anevrizmanın ince duvarlı kısmından yırtılarak açılmasıdır ve bu da kanın komşuluğundaki yakın alana dağılmasına neden olur. Bu şekildeki bir kanamaya hemoraji denilir. Serebral bir anevrizmadan kanın bu şekilde beyin içerisinde dağılmasına hemorajik inme denir. Bu son derece ciddi durumun bulguları kol veya bacak güçsüzlüğü veya felci, konuşmada veya anlamada problemlerin ortaya çıkması, görme bozuklukları veya nöbetler tarzında olabilir” diye konuştu.

“YÜKSEK KAN BASINCI ANEVRİZMANIN RÜPTÜRÜNE NEDEN OLABİLİYOR”

Hemorajik bir inmeyi takiben beyinde kalıcı bir hasar veya ölüm riskinin mevcut olduğunu kaydeden Op.Dr. Bıkmaz, “Ancak yine de bazı hastalar son derece hafif bulgularla da bu durumu atlatabilirler. Eğer yırtılmış bir anevrizma tedavi edilmezse her zaman devam eden yeniden bir kanama riski mevcut olacaktır. Bir anevrizma kanadığı zaman kalıcı nörolojik problemlerin oluşma riski vardır. Bazı insanlarda hafif etkiler olabilir. Eğer yırtılmış anevrizma tedavi edilmezse devam eden yeniden kanama riski her zaman olacaktır. Bir anevrizmanın rüptürüne neden olabilen bazı risk faktörleri şunlardır: Büyük anevrizma, Yüksek kan basıncı, Sigara içimi, Aşırı alkol tüketiyor olmak, Aile Hikayesi, Madde bağımlılığı gibi. Günümüzde serebral beyin anevrizmaları için temel olarak üç çeşit tedavi yöntemi mevcuttur: ilaçlar, nörocerrahi veya nörovasküler girişim. Her kişi için önerilecek tedavi yöntemi pek çok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında anevrizmanın boyutları, yapısı ve yerleşimi, anevrizmanın yırtılmış veya yırtılmamış olması ve hastanın kendi durumu sayılabilir” açıklamalarında bulundu.

(İHA)
YORUM EKLE