HAMİLELİKTE PSİKOLOJİ

Prof.Dr.Sevtap Hamdemir Kılıç " HAMİLELİKTE PSİKOLOJİ " konusunda bilgiler verdi ...

HAMİLELİKTE PSİKOLOJİ

 

TEBRİKLER! Hayatınızın en özel anları sizi bekliyor her saati,her dakikası ayrı ayrı özel ve yaşam dolu bir hayat. Bu 9 aylık süreçte hayatınızda ve vücudunuzda olan değişiklikler bir başlangıç aslında.Evet yaşantınız,hareketleriniz ,psikolojiniz,sorumluluklarınız herşey değişiyor ve siz anne oluyorsunuz.

Anne olmak dile çok kolay gelsede sadece dilde kolay olan bir süreç.Buna hazırmıyız? Değilsek bile artık hazırlanmamız gerekiyor.Gerektiğinde gecesi gündüzü olmayan,sorumluluk sahibi,hayatı boyunca bir görevi olan bir anne olacaksınız biliyoruz bu dönem size oldukça heyecan veriyor ve korkutuyor olabilir.

Gebeliğinizi ilk öğrendiğinizde her ne kadar planlı bir gebelik bile olsa mutluluğunuza eşlik eden bir endişe olabilir.Hamilelik psikolojisi bambaşka bir psikolojidir,bazen bebeğinizin size gönderilmiş bir mucize olduğunu düşünüp mutlu bazen ise bebeğinize ve doğuma karşı endişelenebilirsiniz.Bunların hamilelik psikolojisinde çok normal olduğunu bilmelisiniz.Fakat bu endişelerden ve korkulardan kendinizi uzak tutmaya çalışın ve gebeliğinizin tadını çıkartın çünkü bu dönem hayatınızın en özel dönemi.Böyle karamsarlığa düştüğünüzde derin bir nefes alın ve bebeğinizi düşünün.

Hamilelik psikolojiniz sizi çok rahatsız ediyor ve olumlu düşünmenize rağmen içinizdeki endişe geçmiyorsa bir psikoloktan destek alabilirsiniz.Bu süreçte anne adayının büyük sorumlulukları olduğu kadar baba adayına da büyük sorumluluklar düşer.

Anne adayı kendiniz yalnız hissetmemeli ve sürekli kendisine destek olan bir eşinin olduğunu bilmek onlara güven verir ve kendilerini daha huzurlu ve mutlu hissetmelerini sağlar.

  HAMİLE PSİKOLOJİSİNİ ETKİLEYEN BAŞLICA PROBLEMLER

-Anne adayı bu süreçte kendini yalnız hisseder

Öncelikle hiçbir hamile yalnız değildir,onların hep yanlarında olan bebekleri vardır aklınızdan bunu hiçbir zaman çıkartmayın.Kendinizi yalnız hissetmemek için hem size de çok iyi gelebilecek bir tavsiyem var bebeğinizle mutlaka gün içerisinde sohbet edin,çünkü bebeğiniz sizi hisseder ve siz duygusal olarak ne yaşarsanız bebeğinizde yaşar.Biraz öncede bahsettiğim gibi baba adayının da bu dönemde anne adayına büyük destek olması gerekir.Her anın birlikte tadını çıkartın ve birbirinize her zamankinden daha yakın olun.

-Anne adayı değişen bedeninden şikayetçi olabilir.

Hamilelikteki kaygı yalnızca bebekle ilgili değil hamileliğin vücutta yarattığı değişimle de ilgili. Değişen yeni vücuduna uyum sağlamakta güçlük çeken anne adayı, hem bir bebeğe sahip olmak hem de vücudunun eskisi gibi olmayacağını kabul etmek için kendini stres altına sokuyor. Eldeki şişmeler, mide bulantıları, büyüyen karın ve alınan kilolar gibi vücutta yaşanan değişimler de moralinin bozulmasına yol açabilir. Sinirlilik ve ağlama nöbetleri görülebilir. Çalışan, aile çatışmaları olan anne adaylarında depresyon sıkça rastlanır. Vücudunun eskisi gibi olmayacağı düşüncesiyle strese giren anne adayının bebeğini sağlıklı beslemek için yeterli beslenmesi gerektiği, buna bağlı oluşan kiloyu da kabul edebilmesi büyük önem taşır. Anne adayları bu noktada doktorunun önerdiği yürüyüş, yüzme gibi aktivitelerle uğraşabilir, kendini eve kapatmadan bu süreçte yaşanabilecek stres düzeyini azaltabilir. Ayrıca en büyük korkusu olan kendisini bu bedenle eşinin sevmeyeceği, beğenmeyeceği düşüncesini de üzerinden atmaya çalışmalı.

-Bebeğinin sağlığı ile olan endişeleri

Anne adayı bu aralıkta ne kadar kontrole giderse gitsin ve doktorundan bebeği hakkında olumsuz bir şey duymamış olsa bile aklında sürekli soru işaretleri olabilir.

Her doktor kontrolünüzde aklınıza takılan sorularınızı sorun ve içinizin rahat etemsini sağlayın.Kendinizi de bebeğinizin sağlıklı olduğunu hatırlatıp derin bir nefes alın bu korkularınızıda zamanla yeneceksiziniz.

-Doğum ile olan endişeleriniz

Öncelikle doğum sonrasında bir mucizeye kavuşacağınızı hiçbir zaman unutmayın.Doğumla ilgili aklınıza bütün takılan sorularınızı doktorunuza sorun ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırın.

Mükemmel bir doğum sizi bekliyor olacak böyle düşünün,bütün çekeceğiniz ağrıların ve endişelerinizin arkasından gelecek olan bebeğiniz hayatınızı değiştirecek ve ağrılarınızı unutacaksınız.

Ankara'nın Sesi Haber Sitesi

Ankara'nın Sesi Haber Sitesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi