İlk bir saatte emzirme ölüm riskini azaltıyor

Uzmanlar, doğduktan sonra 1 saat içinde emzirmenin bebeklerdeki ölüm riskini azalttığını açıkladı.

İlk bir saatte emzirme ölüm riskini azaltıyor

Uzmanlar, doğduktan sonra 1 saat içinde emzirmenin bebeklerdeki ölüm riskini azalttığını açıkladı.

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun bugün yayımladığı bir raporda, dünya genelinde doğan her beş çocuktan üçünün, yaklaşık 78 milyon, doğumdan sonraki bir saat içinde annenin sütüyle beslenmediğini açıkladı. Küresel sağlık liderleri, bebeklerde ölüm riskinin azaltılması ve ömür boyu sağlıklı olması için doğumdan sonraki bir saat içinde bebeklerin anne göğsünden beslenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İLK BİR SAATTE EMZİRİLMEYEN BEBEKLERİN ÖLÜM RİSKİ YÜKSEK

Doktorlar, emmenin annenin süt üretimini ve bebeğin ilk aşısı olarak bilinen, gıda ve antikor bakımından zengin olan colostrum üretimin arttırdığını söyledi. Doktorlar, bebeğin doğumdan sonraki ilk saat içinde göğüs sütü ile beslenmesinin bebeğin ölüm ve obezite riskini azalttığı gibi annelere göğüs ve yumurtalık kanserine, diyabet 2’ye karşı koruma sağladığını kaydetti.

WHO, bebeğin doğduktan sora emzirilmesindeki iki saatlik gecikmenin her üç bebekten birinin ölümüne yıl açtığı, bir gün geciktirilmesinin ise bu riski iki kat yükselttiğini duyurdu. Uzmanlar, doğumunun ilk saati içinde bebeğin emzirilmesinin ölüm riskini azalttığını, ömür boyu hayati tehlike oluşturan enfeksiyona karşı direnç kazandırdığını belirtti. Araştırmacılar, doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmeyen bebeklerin hayatlarının ilk 28 gününde ölüm riskinin çok yüksek olduğunu ortaya koydu. WHO tarafından yayımlanan raporda, annenin göğüsten beslemede zorluk çekmesi durumunda destek ve yardım alması gerektiği kaydedildi.

ANNE SÜTÜ BİR ÇOK HASTALIKTAN KORUYOR

WHO doktorlarından Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus göğüsten beslenmenin çocuklara mümkün olan en iyi hayat başlangıcını sağlamak için, acil olarak aile üyeleri, sağlık çalışanları, işverenler ve hükümetin annelere bu konuda destek sağlamasının gerektiğini söyledi

Doktorlar, emmenin annenin süt üretimini ve bebeğin ilk aşısı olarak bilinen, gıda ve antikor bakımından zengin olan colostrum üretimin arttırdığını söyledi. Doktorlar, bebeğin doğumdan sonraki ilk saat içinde göğüs sütü ile beslenmesinin hem ölüm riskini hem de obezite riskini azalttığını, annelere göğüs ve yumurtalık kanserinden ve diyabet 2’den korunma sağladığını söyledi.

(İHA)
YORUM EKLE