Size de büyülü geliyor mu sonbahar?

Etrafta neler oluyor görebiliyorsunuz değil mi? 
Sanki yaz mevsiminin tüm yorgunluğunu omuzlarımızdan atabilmek ve kışa yavaşça hazırlanabilmemiz için feda etmiş kendini. Bizim yerimize o dökmüş yapraklarını, o sararıp solmuş ve o ayrılmış sanki sevdiğinin kollarından ayrılır gibi dallarından. Belki de bu yüzden sonbahar deyince bir hüzün kaplar içimizi ve belki de bu yüzden uzun uzun, derin derin hayallere dalarız.
 En çok bu mevsimde göz göze geliriz ruhumuzla, tüm soruları bu mevsimde sorarız kendimize. Yapamadıklarımızı, yapıp pişman olduklarımızı, gitmek isteyip gidemediklerimizi ve unutamadıklarımızı. Hepimizin içinden bir Frida Kahlo çıkar adeta... Ehh doğa “hazanı” yaşarsa, insan duyguları “hüznü” yaşamaz mı? 
Biraz daha kabuğumuza çekiliriz, hatta aşık olmaktan dahi vazgeçeriz bu mevsimde; sanki aşk yalnızca ilkbaharda yeşerirmiş gibi. 
Ama hani Kasım’da aşk başkaydı? 
Sizi bilmem ama ilkbaharda doğmuş olsam da ben en çok sonbaharı severim. 
Tüm söylenen o ağır hüznün aksine benim içimi bir huzur kaplar, hafifletir, yumuşatır ruhumu. Sonbahar benmişim gibi, atarım üzerimden tüm yorgunluklarımı, kırgınlıklarımı, hüzünlerimi adeta yapraklarımı döker gibi. Sonra kendimi hayal ederim mesela Rönesansın beşiği, nefes kesen başkenti Floransa’da, o tarih kokan mistik sokaklarda, Arno nehrinin kıyısında... Nehrin üzerindeki köprülerde uçuşan sonbahar yapraklarından çıkan hışırtı sesleri eşlik eder düşünceli yürüyüşlerime ve hissettirir, duyurur  geldiğini ruhuma. En güzel, en anlamlı yürüyüş odur benim için. Hele bir de kahve varsa, olduğum yerden daha da uzaklara götürür beni o koku. Uçsuz bucaksız bir sonbahar, uçsuz bucaksız hayaller... Haydi sen de al kahveni eline, bırak kendini sonbaharın büyüsüne.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Havva Gül Yaprak
Havva Gül Yaprak - 2 yıl Önce

Dört mevsim çiçek açan biri ancak bu kadar güzel anlatır ve sevmeyenler sevdirir sonbaharı... Çok güzel bir yazı teyzeciğim tebrikler

Merve Karaarslan
Merve Karaarslan - 2 yıl Önce

Hissettirebiliyorsam ne mutlu bana teyzecim ☺️♥️

Nuray Gündoğdu
Nuray Gündoğdu - 2 yıl Önce

Duyguların kaleme bu kadar güzel döküldüğü bir yazıyı okumak ne büyük bir keyif! Kalemine, yüreğine sağlık teyzeciğim!

Tuğba Karacagil
Tuğba Karacagil - 2 yıl Önce

Ne hoş bir anlatım, kelimelere sonbaharı yaşatarak yazmışsın. Sonbahara bu açıdan bakmak ne güzelmiş. Yüreğine, kalemine sağlık. Sonbahar bitmeden seninle kahve içebilmek dilegiyle

Merve Karaarslan
Merve Karaarslan @Tuğba Karacagil - 2 yıl Önce

Canımın içi! En değerli yoldaşım.
Hayatın, mevsimlerin en güzel anlarında en şekerlisinden kahveler içelim ♥️