İGA girişimcilik programına başvuru yapan 18 projeyi destekledi

İGA girişimcilik programına başvuru yapan 18 projeyi destekledi
İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent tarafından, Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği alanındaki girişimleri desteklemek amacıyla başlatılan 'İGA Hub Girişimcilik Programının 2022 yılı girişimleri' kapsamında 200'ün üzerindeki başvuru arasından 76 girişim değerlendirilip, 18'i desteklendi. Bu girişimlerden 10 tanesi ise Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıkmaya hak kazanırken, 6 girişim de toplamda 800 bin liralık ödüle layık görüldü.

Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği alanında teknolojik gelişmeleri bugünden yakalamak amacıyla İTÜ ARI Teknokent ile İstanbul Havalimanı tarafından 2022 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirilen programa 200'ün üzerinde teknoloji alanında girişim projesi başvurusu yapıldı. Başvurular, İTÜ Çekirdek Değerlendirme Kurulu ve İGA yöneticileri tarafından takım, pazar büyüklüğü ve ticarileşmeye yakınlık boyutları gibi farklı kriterler çerçevesinde değerlendirildi. İlk değerlendirme aşamasında 76 girişim projesi jüri karşısına çıkarak, değerlendirme kuruluna proje sunumlarını gerçekleştirdi. 76 girişim arasından 18 girişim, eğitimler, mentorluk programları ve yatırımcı görüşmeleri ile desteklenmeye hak kazandı.

6 GİRİŞİM PROJESİNE TOPLAM 800 BİN LİRA ÖDÜL
İGA Hub Girişimcilik Programı kapsamında 18 girişime tam donanımlı çalışma ortamı, İTÜ Çekirdek girişimcilik eğitimleri, İGA yöneticilerinden mentorluk, İGA - İTÜ ARI Teknokent'in iş ağı, yatırımcı buluşmaları ile perks ve prototipleme laboratuvarı destekleri verildi. Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıkan 6 girişim projesi toplam 800 bin TL İGA ödülü, eğitim, mentorluk ve ücretsiz ofis kullanımı gibi ek faydalara da hak kazandı.


Geçen yıl Big Bang Start-Up Challenge final sahnesinde 110 bin TL ödül ile desteklenen The Clico girişimi, bu yıl İGA İstanbul Havalimanı'nın operasyonel süreçlerinde kullanılmaya başlandı. The Clico; markalara ürünleri ve hizmetleri hakkında gelen müşteri geri bildirimlerini toplayıp; doğal dil işleme metotları ile anlamlı iç görülere dönüştüren uçtan uca online itibar yazılımı. 2022 yılı Big Bang Startup Challenge final sahnesinde desteklenen girişimler 2023 yılında İGA'da ticarileşmesi sağlanması hedefleniyor.

"DESTEK DEVAM EDECEK"

İGA İstanbul Havalimanı CEO Danışmanı Melih Mengü, program kapsamında hedefledikleri Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği alanında teknoloji odaklı girişimlerin artırılmasına yönelik çalışmaları destekleyeceklerini belirtti. Mengü, "Geçen yıl Big Bang Start-Up Challenge final sahnesinde desteklediğimiz 'The Clico' girişimini bu yıl süreçlerimizde kullanmaya başladık. İGA Hub Girişimcilik Programı ile İGA süreçlerine teknoloji ve inovasyon odaklı girişimleri entegre ederek, destek olmaya devam edeceğiz. Final sahnesine çıkan tüm girişimcilerimizin başarılı bir şekilde ticarileşme süreci geçirmelerini diliyorum. Sektörümüze sağlayacakları katkılardan dolayı da şimdiden teşekkür ediyorum dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi