Turkcell'den 6G mobil haberleşme teknolojilerine hazırlık sürecinde 2 yeni proje

Turkcell'den 6G mobil haberleşme teknolojilerine hazırlık sürecinde 2 yeni proje

İSTANBUL, () - Turkcell, Türkiye’nin teknolojiye yön veren ülkeler arasında söz sahibi olabilmesi için yürüttüğü ulusal ve uluslararası Ar-Ge çalışmalarına devam edttiğini duyurdu. Turkcell, Avrupa Birliği (AB) destekli Horizon programından fon almaya hak kazanan iki yeni projesi ile 5G sonrası 6G mobil haberleşme teknolojilerine hazırlık aşamasında önemli bir adım daha atıyor.

AB’nin araştırma ve inovasyon destekleme platformu olan Horizon programı kapsamında Turkcell Teknoloji, yeni nesil iletişim teknolojileri odaklı iki yeni Ar-Ge projesiyle de fon almaya hak kazandı. Böylece son yıllarda art arda Türkiye’nin patent şampiyonu olan Turkcell Teknoloji’nin uluslararası Ar-Ge projeleri, yeni açıklanan iki projeyle birlikte toplamda 9’a ulaştı.

"TEKNOLOJİK İNOVASYONDA ÖNCÜLÜĞÜMÜZÜ SÜRDÜRÜYORUZ"

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, şunları kaydetti:

"Dijital Türkiye’ye giden yolda, dinamik ekip ruhumuz ve alanında yetkin mühendis kadromuzla geliştirdiğimiz Ar-Ge projeleriyle ülkemiz için her açıdan değer üretmeye devam ediyoruz. Yüksek teknolojili altyapı çözümlerini uygulamak ve yerli teknolojileri geliştirmek için yürüttüğümüz çalışmalarla ülkemizin dijital dünyada gelişimine katkı sağlarken, farklı iş birliği fırsatlarının da önünü açıyoruz. Son yıllarda özellikle AB tarafından doğrudan yüksek meblağlı hibe desteği sağlanan Horizon 2020 ve Horizon Europe programları kapsamında, daha rekabetçi ve seçici proje fikirleri bulunan platformlardaki proje başvuru sayımız yıldan yıla yükseliyor. Aldığımız yeni hibe destekleriyle, AB’nin 5G ve ötesi teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda yürüttüğü inovasyon programında ülkemizden açık ara en çok proje geliştiren operatör unvanımızı perçinlemiş olduk. Kısacası ulusal ve uluslararası Ar-Ge projelerimizle teknolojik inovasyonda öncülüğümüzü sürdürüyoruz. AB destekli proje süreçlerinde Türkiye’nin başarı çıtasının son yıllarda giderek daha yükseğe taşınmasında, bu 9 projemizin de önemli katkısının bulunduğuna inanıyoruz. Bu projelerle, yeni nesil şebeke teknolojilerini ve dikey sektörlere yönelik 5G tabanlı yenilikçi uygulamaları devreye almayı amaçlıyoruz."

"PROJELER, 6G’YE HAZIRLIK AŞAMASININ ÖNEMLİ BİRER PARÇASI OLACAK"

Hibe desteği alan Turkcell’in yeni projelerinin, yerli ekosistemin güçlü oyuncularıyla beraber 1 Ocak 2023’ten itibaren fiilen başlayacağını kaydeden Erkan, "Bu iki projenin, sanayinin dijital dönüşümünde akıllı üretim ve tasarım uygulamalarına yönelik farklı kullanım senaryolarına entegre şekilde sunulacak inovatif çözümlerle, 6G mobil haberleşme teknolojilerine hazırlık aşamasının önemli birer parçası olması hedefleniyor. Bunun yanı sıra Turkcell’in de aktif şekilde rol aldığı ‘Akıllı Şebekeler ve Servisler’ (Smart Networks and Services) programı çerçevesinde yürütülen uluslararası Ar-Ge faaliyetleri, gelecek nesil haberleşme teknolojilerine yönelik yapılan çalışmalara öncülük ederek küresel ekosisteme de katkı sağlayacak. Diğer taraftan, Avrupa merkezli uluslararası Ar-Ge programının, geçtiğimiz günlerde imza törenini gerçekleştirdiğimiz Turkcell 6GEN LAB için de önemli fırsat alanları ve gelişim zemini sağlayacağı kanaatindeyiz" dedi.

TÜBİTAK DESTEKLİ AR-GE PROJESİYLE GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNE HAZIRLIK

Turkcell’in “Yapay zekâ yetenekleriyle donatılmış 6G otonom şebekeler” projesi, TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme programı kapsamında desteğe layık görüldü.

1 Ocak 2023 itibarıyla fiilen çalışmalarına başlayacak Turkcell’in yeni nesil teknolojiler araştırma laboratuvarında; geleceğin meslekleri arasında konumlanan yapay zekâ, 6G teknolojisi, otonom şebekeler ve yeni nesil teknolojilerin dikey sektörlere uygulanması alanlarında çalışmalar gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi