İnşaat sektörü canlandı; kapı pencere üreticileri iç pazara yöneldi

İnşaat sektörü canlandı; kapı pencere üreticileri iç pazara yöneldi
Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi ‘İlk Evim, İlk İşyerim Projesi’nin inşaat sektörünü canlandırdığını belirten Proplastpvc AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onursal Kocatepe, “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde gerçekleşen toplu konut hamlesinin daha düzgün bir yere ulaşması ve sunacağımız kaliteli ürünlerle ev sahibi olacak kişilerin mutlu olabilmesi için tekrar iç piyasaya girmeye karar verdik” dedi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül’de detayları açıklanan ‘İlk Evim, İlk İşyerim Projesi’ son yıllarda inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle ihracata yönelen yerli firmaların, yeniden iç pazara dönüşünü sağladı. Avrupa standartlarındaki ürünleriyle 20 yıldır Almanya’ya ihracat gerçekleştiren Proplastpvc AŞ, 10 yıl aradan sonra inşaat sektöründe yaşanan hareketlilikle birlikte Prowin markasıyla yeniden iç piyasaya yöneldiğini açıkladı.

“SOSYAL KONUTLARA BÜYÜK TALEP VAR”

Sosyal konut projesine çok büyük talep olduğunu belirten Proplastpvc AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onursal Kocatepe “Yaklaşık 20 yıldan bu yana Avrupa Birliği ülkelerine kapı ve pencere tedarik eden bir Türk firmasıyız. Almanya başta olmak üzere sektörü domine ediyoruz. Girişimci ve sanayici bir Türk iş insanı olarak memleketimize doğru, kaliteli ve garantili ürünleri tedarik etmek, Avrupa’daki deneyimimizi Türkiye’ye aktarmak istiyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de Cumhurbaşkanımızın önderliğinde gerçekleşen toplu konut hamlesinin daha düzgün bir yere ulaşması ve sunacağımız kaliteli ürünlerle ev sahibi olacak kişilerin daha mutlu olabilmesi için tekrar iç piyasaya girmeye karar verdik. İç piyasaya hazır, sertifikalı ve Avrupa standartlarındaki kapı, pencere ürünlerimizi sunmak istiyoruz” dedi.

ALMAN-TÜRK TEKNOLOJİSİYLE ÜRETİM

Onursal Kocatepe, Prowin’in 25 yılı aşkın tecrübesiyle müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda PVC profil, pencere, panel, kapı ve ALU-PVC kapı ürettiğini Prowin’in hem iç hem de dış yapı pazarına hitap ettiğini söyledi. Kocatepe, “Alman - Türk teknolojisini kullanıyoruz. Avrupa standardında üretim yapıyoruz. Tercih edilen ürünlerimiz ile 20 yıldır Almanya pazarındayız” diye konuştu.

“PENCERELERİN YILDA BİR BAKIMLARINI YAPIYORUZ”

Prowin’in gerçek anlamda tek kapı ve pencere markası olduğunu vurgulayan Kocatepe, “Türkiye’de pencere markası diye bildiğimiz çoğu ürün aslında bir profil markası. Bitmiş, garanti belgeli ve standartlara haiz bir ürünü bulmakta çok zorlanıyoruz. Dolayısıyla ürünleri kendi şirketimizde Avrupa’da yaptığımız gibi bitmiş bir ürün olarak vermeyi taaddüt ediyoruz. Pencerelerin ısı yalıtımını ve güvenliğini de sağlaması gerekiyor. Bunun gerçekleşebilmesi için de yılda bir bakımlarının yapılması ve garanti belgesinin dışında bir servisinin olması gerekiyor. Biz, bunu sağlayabilen bir şirketiz ki son 20 yıldır Avrupa’da yaptığımız bu. Avrupa’da gösterdiğimiz deneyimimizi ülkemize de yaymak istiyoruz. Çünkü aldığınız ürünün karşılığını görmeniz en önemli şey” şeklinde konuştu.

“SEKTÖREKİ MARKA KAOSU BİTMELİ”
Prowin’in tam entegre üretim hattına sahip olduğunu belirten Kocatepe şunları söyledi:

“Bizim diğer şirketlerden ayıran en büyük farkımız tam entegre bir fabrika olmamız. Bu fabrikaya yarı mamul değil ham madde giriyor; PVC ham maddesi girip, çıktığı an bir ürüne dönüşüyor. Üretmiş olduğumuz kapı ve pencere üniteleri, profil, cam, aksesuar, conta gibi elementlerden oluşuyor. Bunlar fabrikamızda, kendi bünyemizde üretildiği için hepsinin garanti belgesi bizim üzerimizden geçiyor. Ürünlerin en son bitirilmiş hali tam otomatik robotlarda yapıldığı için bitmiş ürün müşteriye ulaştığı zaman tamamen sertifikalı ve garanti belgesi altında oluyor.”

“ÜRÜNLERİN ÇEVRECİ OLMASI GEREK”

Almanya’ya 20 yıldır ihracat yaptıklarını, Alman iş ortaklarının ve Avrupalı tüketicilerin ürünlerinden övgüyle bahsettiğini anlatan Kocatepe şöyle devam etti:

“Üretimimiz Avrupa kriterlerine uygun yapılıyor. Ürünlerimizde çevreci ham maddeler kullanıyoruz. Doğaya ve insana zarar vermek istemiyoruz. Hem yeşil enerji açısından hem insan sağlığı açısından hem de geri dönüşüm açısından tamamen yeşil sertifikaya sahibiz. Almanya’ya sattığımız yüksek kalite ve standarttaki ürünler bundan böyle iç piyasada da alıcıyla buluşacak. Tüketiciler Prowin markasını güvenle alıp kullanabilir.”

“TÜRKİYE SADECE KAPI PENCEREDEN YÜZDE YİRMİ ENERJİ TASARRAFU SAĞLAR"

Prowin tüketicinin tüm beklentilerini karşılayacak teknolojiye sahip olduğunu ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada üretildiğini aktaran Onursal Kocatepe, tüketicinin dikkat etmesi gereken hususları da şöyle sıraladı:

“Türkiye’de yapacağımız en önemli şey tasarruftur. Ne yazık ki Türkiye’de pencereler boşluk kapatan bir ünite olarak görülüyor. Ama pencerelerimizin ısı yalıtımı ve güvenlik katsayısını sağlaması lazım ki ısıtma ya da soğutma giderlerimizi aşağıya çekebilelim. Bir binanın yapısal ömrü 50 yıldır. Ve bu süre boyunca binanın tasarruflu çalışabilmesi için en önemli etkenlerden biri de kapı ve penceresidir. Özellikle binalardaki en büyük ısı kaybı pencerelerden oluyor. Avrupa’da pencerelerimizi ısı yalıtımı ve güvenlik katsayısı ile satıyoruz. Türkiye’de de tüketicilerin pencerelerini buna göre ellerinde tutmalarını istiyoruz. Isı yalıtımı ve güvenlik katsayısı ile yüzde 20’ye yakın ısı kaybını engelleyebiliyoruz. Vermiş olduğumuz garanti belgeleri ile de pencerelerin bakımını yapıp ısı yalıtımı katsayısını sürdürebilmesini sağlıyoruz.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi