FETÖ kara paralarını VIP araçlarla elden taşımış

Bursa’da FETÖ’nün milyon dolarları bulan kara paralarını özel araçlarla elden naklettiği ortaya çıktı.

FETÖ kara paralarını VIP araçlarla elden taşımış

Bursa’da FETÖ’nün milyon dolarları bulan kara paralarını özel araçlarla elden naklettiği ortaya çıktı.

Eski Vali Şahabettin Harput’un da aralarında bulunduğu 17’si tutuklu, 31’i tutuksuz, 12’si firari 60 sanığın Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına devam edilirken, elektronik kelepçeyle ev hapsi verilen 4 iş adamı hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca duruşmadan bir gün önce 12 Ocakta mahkemeye sunulan talep yazısında gerekçeler sıralandı. Aralarında "örgütün para kasaları"nın da bulunduğu öne sürülen 4 sanığın, FETÖ’yle irtibatı sebebiyle kapatılan Orhangazi Üniversitesi’nin mütevelli heyeti üyesi oldukları ve örgütün tam bağlılığı olmayan üyelerini, bağlı dernek, vakıf ve şirketlerde idari görevlere getirmedikleri vurgulandı.

İŞTE O İFADE

Ev hapsinde tutulan 4 iş adamından H.G’nin bir süre cezaevinde kaldıktan sonra etkin pişmanlıktan faydalanarak tahliye edildiği hatırlatılan talep yazısında, gizli tanık "Kartal"ın şu ifadeleri yer buldu:

"M.O, N.K’ye Bursa’ya yalnız dönmesi için talimatlar verdi. Bu talimat doğrultusunda N.K. İstanbul’dan Bursa’ya yol alırken Yalova’ya geldiğinde ikinci bir talimat verilerek uygun bir yerde beklemesi ve mevkiini bildirmesi söylendi. M.O, N.K’ye ’VIP minibüs ile birileri gelecek, sana emanet getirecekler, gereğini yaparsın’ demiş. N.K. de Yalova meydanda benzinliğin karşısında kameraların olmadığı yerde çay ocağında beklemeye başlamış. Gelen VIP minibüsle sonradan Bursa il imamı olarak görev yapan daha önce İstanbul’da alt seviyede imamlık görevinde bulunan Cansun Sarıyıldız ile Bursalı iş adamı H.G. geldiler. N.K’ye para dolu çanta vererek bu çantayı M.O’nun gemicilik yapan kayınpederi M.B. isimli kişiye teslim etmesi talimatı verdiler. N.K. içinde 4,5 milyon dolar para bulunan çantayı, İstanbul Kozyatağı’nda evine yakın bir yerde M.B’ye teslim etti."

"HER TÜRLÜ YARDIMI ÇOK CÖMERT ŞEKİLDE YAPMAKTADIR"

Sanık iş adamı H.G’nin 17-25 Aralıktan sonra da aktif olarak örgüt içinde görev aldığı iddiasına da yer verilen talep yazısında şunlar kaydedildi:

"H.G’nin halen FETÖ yöneticileriyle organik bağı devam etmektedir. Göstermelik olarak 17-25 Aralıktan sonra döndüğü söylense de halen örgüt içerisindedir. Her türlü yardımı çok cömert şekilde yapmaktadır. Bu süreçte, M.O. tekrar N.K’den Kazakistan’ın başkentine para götürmesi talimatını verdi. Marsbahis Yine aynı usul ile N.K’nin M.O’nun talimatı ile H.G’den aldığı 2 milyon doları Kazakistan’ın başkenti Astana’ya götürdü ve bu yerdeki A.B’ye teslim etti. Bu olay da 2011 yılında gerçekleşti, zira bu tarihte Astana’da FETÖ’ye ait bir iş merkezi yapılıyordu. N.K. 2 milyon doları Ördekli Kültür Merkezi’nde H.G’den teslim aldı. N.K’nin 2013 yılında Küçük Sanayi’de bulunan bir iş yerinin sahibinin oğlundan aldığı 1 milyon lira civarındaki parayı H.G’ye teslim etmek üzere alıp Orhun isimli kişiye verdiğini biliyorum. Orhun isimli kişinin soyadını bilmiyorum. Yukarıda ifademde belirttiğim gibi, Orhun, bir araba fabrikasının yakınında bir araba galerisinde bulunan dergahta görevlidir. Bu galeri çok lüks arabalar satar."

"BOŞ KAĞIDA İMZA ATMASI SAĞLANIR"

Talep yazısında yer verilen bilir kişi raporunda, sanık H.G’nin, başkanı olduğu kapatılan Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı üzerinden, örgütün "himmet" adı altındaki kara paraları akladığına dair detaylara yer verildi. Talep yazısında ayrıca gizli tanık "Fatma"nın şu ifadelerine yer verildi:

"Örgüte bağış yapan kişiler makbuz istediklerinde Uludağ Eğitim ve Kültür Vakfı’na yönlendiriliyor, orada kendisine makbuz kesilip veriliyordu. Öğrendiğim kadarıyla Uludağ Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı H.G. diye biriydi. Örgüt mütevelli heyet abileri tarafından, her mütevelli heyet, örgüte ait bir kurumda şirket ortağı, yönetim kurulu başkanı gibi görevle görevlendirilir. Mütevelli heyet üyesi, örgüt hocası tarafından özel olarak çağrılır. Bu görev kendisine tebliğ edilir. Şirkete ortak yapıldığında o kişiden boş kağıda imza atması sağlanır. Sebebi de örgüte ait şirkete ortak olan örgüt mensubu kişi vefat ettiğinde, mirasçıları herhangi bir şey talep etmemesi için bu şekilde usul edinilmiştir."

Tutuklanmaları istenen H.G. ve diğer 3 iş adamı hakkında elektronik kelepçeyle ev hapsinde tutulmaları kararlaştırılmıştı.

(Derya Evren /İHA)
YORUM EKLE