“Can Dündar, ajandır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Can Dündar, ajandır. Devletin sırlarını ifşa etmiştir” dedi.

“Can Dündar, ajandır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Can Dündar, ajandır. Devletin sırlarını ifşa etmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere geldiği Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Merkel ve Erdoğan ikili görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek basın mensupların sorularını yanıtladı. Erdoğan, Can Dündar’a ilişkin soruya, “Türk yargısı bırakılması gerekli olanları zaten tutuksuz yargılanmak üzere de olsa bırakmıştır. Hatta hiç ona gerek kalmadan bırakılması gerekeni de bırakmıştır. Son söylediğiniz kişiye gelince, önce Can Dündar’ın bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa etme durumunda olan bir kişi olduğunu ve bunun Türk yargısı tarafından 5 yıl 10 ay mahkum edildiğini biliyorsunuz. 5 yıl 10 aya mahkum olan bir kişi aradaki bir boşluğu fırsat bilerek kaçarak Almanya’ya gelmiştir. Şu anda bu kişi Türk yargısına göre mahkumdur ve 5 yıl 10 ay mahkumiyeti vardır. Ajandır. Devletin sırlarını ifşa etmiştir. Hiçbir ülkede devletlerin sırları ifşa edilmez. İfşa edilmesi suç teşkil eder” yanıtını verdi.

"BİZİM BÖYLE BİR SUÇLUNUN İADESİNİ İSTEMEK EN DOĞAL HAKKIMIZDIR"

Almanya ile suçluların iadesi anlaşmasının yapıldığını hatırlatan Erdoğan, “Bizim böyle bir suçlunun iadesini istemek en doğal hakkımızdır. Biz de böyle bir mahkumiyet kararı kesinleşmiş kişinin iadesini istedik. Aynı durum Almanya için de geçerli olabilir. Almanya için de bizde böyle biri olsa, Alman burada yargılanmış, mahkum olmuşsa Almanya bizden bunu isteyebilir. Biz de bunu vermek durumundayız. Olayın aslı budur” ifadelerini kullandı.

Aynı soruya Merkel ise “Can Dündar konusunda belli ihtilafların olduğu açık. Kendisinin basın toplantısına katılmayacağına kendi karar vermiştir. Akreditasyon için belli bir hukuki zemin var. İkinci bir sınıf akreditasyon söz konusu değil. Can Dündar katılmama kararı vermiştir" yanıtını verdi.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
timbir - birlik haber ajansi